اتومبیل

نقد خودرو های مختلف

مرسدس سی ال اس جدید

مرسدس سی ال اس

سال 2004 مرسدس بنز با معرفی مدل سی ال اس به عنوان یک خودروی انبوه غوغایی در بین رقبایش و رسانه های خودرویی بر پا کرد . طراحی فراتر از زمان، ترکیب هنرمندانه ی خطوط و حجم های بدنه، فرم موزی شکل بدنه و جسارت خاص و میخکوب کننده ی تیم طراحی و مهندسی مرسدس بنز در قالب پیکره ای اغواگر و چشم نواز باعث گردید تا بسیاری از خودرو سازان سی ال اس را الگوی خود قرار داده و در طراحی خودرو هایشان از آن تاثیر بگیرند . شاید بارز ترین مثال فولکس پاسات سی سی و اخیرا هیوندای سوناتا ی 2010 باشند که تاثیر مستقیم خطوط و مانور های طراحی سی ال اس در هر دو کاملا مشهود است.

سی ال اس جدید

اولین سی ال اس که بر پایه ی کانسپتی فست بک توسط روبرت اپرون طراحی شد خودرویی سدان محسوب می شود که به اشتباه بعضی از نشریات آنرا با عنوان یک خودروی فست بک می نامند. اما فرم بدنه اصلا مهم نبود زیرا اگر به قدرت موتور بنگریم دیگر زیبایی را فراموش می کنیم. اما مرسدس بنز زیبایی را با موتوری قوی عرضه کرد. پس نگران زیبایی هم نباشید . گرچه سی ال اس قدیمی در سال 2004 طراحی شد ولی هنوز هم یک سی ال اس، زیبایی و ابهت لازم را دارد. حتی می توانید آنرا از نظر زیبایی با خیلی از اتومبیل های گران قیمت دیگر هم مقایسه کنید و بگویید عجب خودرو ی زیبایی است. مرسدس از نظر طراحی برای سی ال اس کم نگذاشت. پس یعنی مرسدس واقعا برای طراحی این خودرو زحمت کشید. اگر کسی که تقریبا در مورد خودرو ها بی اطلاع است یک سی ال اس را درخیابان ببیند قطعا آنرا از کلاس اس یا شاید میباخ هم زیبا تر و مدل بالاتر بداند. نتیجه می گیریم که سی ال اس هنوز هم جذاب و دوست داشتنی است حتی جذاب تر از مدل جدیدش! تعجب نکنید . واقعا من به شخصه سی ال اس قدیمی را به مدل جدیدش ترجیح می دهم. کمی هم راجع به سی ال اس جدید صحبت کنیم از نظر طراحی در نگاه اول بسیار زیبا به نظر می آید اما اگرکمی بیشتر نگاهش کنید از آن متنفر می شوید. زیرا اصلا به پدر و پدر بزرگش شبیه نیست و تمام ابهتی که سی ال اس داشت را از آن گرفتند. و آنرا به یک خودرو ی بد قیافه تبدیل کردند. از نظر موتور همان موتور 5500 سی سی و 500 اسب بخاری کانسپت سی ال اس قدیمی را دارد. پس من اگر 80000 هزار دلار پول داشته باشم حتما سی ال اس قدیمی را خریداری می کنم علاوه بر اینکه 15000 دلار هم اضافه می آید که همین پول را می توان صرف یک موتور قوی تر کرد. البته فراموش نشود که <مرسدس همواره مرسدس می ماند > ولی ما که اثری از طراحی مرسدس ندیدیم.

 ع.قریشی زاده

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم مهر ۱۳۸۹ساعت 20:49  توسط کاردان  | 

خوشامد گويي

کاربر عزيز و محترم سلام من نويسنده ي اين وبلاگ هستم که مطالب دکتر را روي وبلاگ قرار مي دهم  اگر کسي قصد همکاري داشت ، حتما به ما خبر دهد. پس از همکاري هاي شما بسيار خوشحال مي شويم. در ضمن براي بهبود مطالب سايت خواهشمنديم که نظر بدين.

براي مشاهده ي مطالب دکتر به بخش مقالات مراجعه کنيد

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۸۹ساعت 21:47  توسط کاردان  | 

تاريخچه ي شرکت بيوک موتورز

تاریخچه ی بیوک

شرکت بیوک موتورز در سال1903توسط David Dunbar buick تاسیس شد .اما این شرکت ضعیف شروع کرد و تا سال 1904 تولیدات مناسبی نداشت .شرکت بیوک از نظر مالی ضعیف بود و طرح های کمی برای آینده داشت . تا وقتی که در سال 1904 ویلیام سی دورانت آن را خرید . دورانت کارخانه را برای تولید بیشتر سازمان دهی کرد و کارخانه جدیدی برای شرکن خریددر سال 1905 مدل C موفقيت زيادي كسب كرد و در سال 1907 بيوك پس از فورد مقام دوم فروش را بدست آورد . در سال 1908 دورانت ، شركت بزرگ جنرال موتورز را تاسيس كرد . موفقيت بيوك مشكلات مالي جي ام را در سال 1910 كاهش داد و در آن سال توانست از همه توليد كننده گان خودرو پيشي بگيرد . پس از آن بيوك هميشه در بين بهترين توليد كننده و فروشنده اتومبيل جاي گرفت . در سال 1914 كه بيوك اولين اتومبيل 6 سيلندر خود را به فروش گذاشت ، سيستم روشنايي و استارت دلكو الكترونيك بصورت استاندارد در آمد .اين مدل هاي 6 سيلندر تا دهه 20 از جمله اتومبيل هاي پرفروش بود . البته مدل هاي 4 سيلندر هم در كنار آن توليد مي شد . در سال1930 موتورهاي 8 سيلندري براي تمام مدلها عرضه شد . اما در دهه 1931 سير تكامل بيوك از طرف جي ام كاملا شكل جديدي به خود گرفت وتماما محصولات خود را طبق ديكته جي ام توليد كرد . گيربكس مدل سنچوري به حالت استاندار در آمد . مدل هاي برتر در بين توليدات : مدل ردمستر و ليميتد بودند و مدل سنچوري در سال 1935 تا سال 1942 بدليل موتور قويتر و اتاق جادارتر و نرمي خاصش توليد شد . پس از جنگ جهاني 2 هم دوبارهساخت موتور هشت سيلند از سر گرفته شد .
در سال 1948 اولين گربكس 2 دنده توليد شد و با توليد اتاق جديدي نام رودمستر و ريويرا تحول جديدي در بيوك آغاز شد . مدل رودمستر و سوپر داراي موتور 8 سيلند و 188 اسب بخار شدند و سپس در سال 1954 اين موتور به شكل استاندارد در امد . در سال 1957 مدل پر بازده بيوك ، مدل سنچوري بود كه قدرت آن از چند مدل V8 گرفته مي شد . بيوك در سال 1958 با افت مالي مواجع شد و آهسته و سنگين قدم بر مي داشت . با آمدن موتور جديدي كه تماما آلمينيومي بود و حجم آن 215 اينچ مربع بود ، مدل هاي سال 1961 كوچكتر شدند . اين موتور توان 155 اسب بخار را داشت . تقاضا براي اتومبيل هاي پر قدرت باعث شد كه موتور هاي بزرگ V8 در مدل هايي مثل ريويرا و استراتژي هاي GM خصوصيات منحصر به فرد اين خودرو از دست برود و در بسياري از قطعات به صورت اشتراكي در آمد . از آنجايي كه بحران نفت شروع شده بود ، بيوك در فكر ساخت و توليد خودرو هاي كم مصرف بر آمد و بدليل آن كه ديگر كسي به قدرت ماشين ها توجه نمي كرد و مسأله بنزين بود . لذا در سال 1975 كاتاليزور بصورت استاندارد در آمد و موتور ها كوچك شدند . يك مدل V6 مجددآ توليد شد . اولين موتور ديزلي بيوك در سال 1980 توليد شد در صورتي كه موتور هاي چهار سيلندر هنوز روي مدل هاي ارزان ( اسكايلارك ) عرضه مي شد . همانجور كه اتومبيل ها كوچيكتر شدن فروش بيوك نيز كاهش يافت . مديران بيوك به اين نتيجه رسيدند كه بايد راه سنتي خود را دنبال كنند . امسال هم كه قرار شد كه نام هاي سنتي از ميان برود ، نام هاي جديد براي مدل هاي جديد !
لوسر آخرين مدل بيوك كه كم صدا ترين ماشين دنيا لقب گرفته توانست ركورد بي صدايي رو از تويوتا بگيرد. رئيس كمپاني جي ام نيز كه كاديلاك سوار هست ، تصميم گرفته است بيوك سوار شود .

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۸۹ساعت 21:24  توسط کاردان  | 

تجربه ی رانندگی با نابغه ی کره ای ها

تجربه رانندگی با هیوندای جنسیس 2009

سلام دوستان

در تابستان امسال فرصتی پیش آمد تا یک دستگاه هیوندای جنسیس سدان مدل ٢٠٠٩ را موردآزمایش قرار دهم و با آن رانندگی کنم. GENESIS به معنای ظهور و پیدایش است. این مدل از هیوندایی در سال 2007 در نمایشگاه دیترویت به عنوان یک کانسپت معرفی شد که  زیبایی  مدل کنونی را نداشت و در سال 2008 نیز مدل کوپه آن نیز هم بصورت concept و هم proto type  معرفی شده است که گفته میشود به احتمال زیاد جایگزین مدل Coupe هیوندای در سال های آینده خواهد شد. رقیبان اصلی خودرو هیوندایی genesis  لکسس LS - مرسدس بنز S class - ب ام و 7-series و آئودی A8 هستند که قیمت جنسیس (32 الی 37 هزار دلار) از ارزان ترین رقیبش یعنی لکسز سری ال اس کمتر از نصف قیمت آن است در حالیکه تجهیزات جنسیس اگر بیشتر نباشد کمتر هم نیست!!!

طراحی بدنه : 

 فرم ظاهری این خودروی نو ظهور کره ای در قسمت جلو و دماغه آن شباهت آشکاری به سه خودروی مرسدس بنز اس کلاس . لکسز LS و حتی هیوندایی آزرا ( در بخش چراغ ها) دارد و جلو پنجره  آن اگرچه تا کنون در هیچ خودرویی دیده نشده طرح ابتکاری خود هیوندا میباشد ولی اگر از فاصله ی دور به آن نگاه کنید به یاد مدل های کلاسیک و الگانس مرسدس بنز می افتید . در نمای جانبی هم طرح کاملآ آشنا و تکراری بوده چرا که طراحی آن شباهتهای  زیادی به انواع لکسوس مخصوصآ مدل ES لکسس دارد که به راحتی حتی از فرم دستگیره های دربهای آن می توان به این مسئله پی برد. اما می رسیم به نمای پشت خودرو که باز هم مملو از کپی برداری به سبک کره ای است! در بخش عقب هیوندای جنسیس چراغ ها که از نوع لامپ led یا دیود هستند الهام گرفته از چراغ های بی ام و سری 5 است  و  در کل نمای عقب که زیبا نیز بوده فرمی مشابه طرح های ب ام و   دارد و خط کروم  رنگ  بالایfinisher ( جا پلاکی ) مانند BMW سری 7 فعلی طراحی شده و نکته ای که جالب است این است که در نمای جلویی خودرو (بعضی مدلها) در هیج نقطه ای آرم کمپانی HYUNDAI دیده نمی شود و جلو پنجره کمی ناقص به نظر می رسد در صورتی که در نمای عقبی جنسیس آرم هیوندایی بالای خط کروم رنگ همانند تمامی مدل های هیوندای قرار گرفته و خودنمایی می کند و در تمامی مدل ها دو عدد لوله اگزوز بیضی شکل کرومی در دو لبه سپر خودرو قرار دارد و با رینگهای نقره ای براق 20 اینچی خودرو همخوانی دارند . در مجموع اگر چه طرح جنسیس 2009 سرشار از کپی برداری های متعدد در نقاط مختلف بدنه است و اصالت زیادی ندارد اما اگر اصالت محصولات هیوندای برایتان مهم نباشد دیگر نباید مشکلی از جهت طراحی خارجی خودرو داشته باشید چرا که طرحی محافظه کارانه . کمی ساده و در عین حال بسیار مجلل و زیباست. در این اتومبیل جدید تقلید طرح در نمای خارجی بسیار بیشتر از نمای داخلی ماشین هست ولی باید قبول کرد کهکره ای ها هم در کپی برداری و تقلید دست کمی از چینی ها ندارند و این مسئله که مدل های جدید هیوندای پس از جنسیس از طرح آن الگو گرفته شده اند مانند هیوندای سوناتا 2009 فیس لیفت شده و یا هیوندایی جنسیس کوپه نشان از آن دارد که طرح Genesis سدان طرح موفق و مورد قبولی تا به امروز بوده است.

طراحی کابین : 

 در داخل Hyundai Genesis کمی بیشتر ابتکارات مهندسان هیوندای دیده می شود و همین طور تقلید کمتر بجز فرمان که شبیه بنتلی CFS است و کنسول پایینی که شبیه بنز های CL و S کلاس و طراحی داشبورد  آن  غریب  و تازه است و طبیعتآ  طراحی  داخلی جنسیز زیبایی طراحی خارجی آن را ندارد و ویژگی های آن صفحه ی نمایشگر ال سی دی بزرگ لمسی استفاده از آلومینیوم  چوب و چرم به رنگهای مختلف و استفاده از اهرم دایره ای شکل برای فرمان کنترل کامپیوتر و دیگر امکانات الکترونیکی اتومبیل است.  صفحه کیلومتر شمار از نوع فلورسنت با زمینه ی سفید رنگ است که تا سرعت 260 کیلومتر بر ساعت عدد گذاری شده است. سیستم صوتی LEXICON است که 17 بلندگو دارد و آمپلی فایر 528 واتی  دارد ضمن این که گفته می شود سیستم صوتی موجود در این خودرو بهترین سیستم صوتی خودرویی جهان است که تنها یک اتومبیل است که سیستم صوتی آن بهتر از این نوع است: رولزرویس فانتوم!  جنسیس دارای لیستی از امکانات استاندارد است مانند :8 عدد کیسه هوا - پشت سری فعال - کنترل الکترونیکی پایداری - رینگ 20 اینچی - کروز کنترل پیشرفته تطابقی- صندلی های گرم شونده و سرد شونده- مه شکن مخفی شونده با تنظیم نور اتوماتیک  - سنسور مسافت - سیستم ناوبری با دوربین عقب - بلوتوث - USB - IPOD ـJACK - سیستم صوتی 528 وات با گیرنده ماهواره ای( لکسیکن) - و 30 گیگ حافظه - 17 عدد بلندگو - دی وی دی پلیر و ... .این خودرو به گفته شرکت آسان موتور تا قبل از پاییز وارد بازار ایران خواهد شد و قیمت آن برای مدل با پیشرانه 3.8 لیتر حدود 70 میلیون تومان خواهد بود.

موتور و گیربکس : 

 هیوندایی جنسیس با سه گونه پیشرانه مختلف عرضه شده است :

پیشرانه اول از نوع لامبادا V6 حجم 3300 سی سی با قدرت 242 اسب بخار 24 سوپاپ، پیشرانه دوم شش سیلندر V6 حجم 3800 سی سی با نیروی تولیدی 290 اسب بخار 24 سوپاپ ،پیشرانه سوم از نوع Tau هشت سیلندر V8 با حجم 4600 سی سی 32 سوپاپه با قدرت 368 اسب بخار با دو میل سوپاپ در هر   سر سیلندر  که خودروی جنسیس با وزنی بیش از 2 تن با موتور سوم که  اولین  موتور 8 سیلندر کمپانی هیوندایی است  شتاب 0 تا 100  کیلومتر اش برابر با 5.5 ثانیه و زمان طی مسافت 400 متر 14 ثانیه با سرعت 166 کیلومتر بر ساعت است. حداکثر سرعت این اتومبیل 255 کیلومتر با موتور 8 سیلندر است که شتاب جانبی این اتومبیل عظیم الجثه 0.87 G است یعنی در سر پیچ ها خودرو این میزان پایداری را دارد که 87 درصد وزن  خودرو  را تحمل می  کند  و   نشان از دینامیک بالای Genesis 2009 دارد. تمامی  مدل های جنسیس از نوع دیفرانسیل عقب هستند و نسبت تقسیم وزن بین دو محور 53 به 47 است که باعث پایداری و ثبات فوق العاده با توجه به وزن زیاد و ابعاد بزرگ اتومبیل می شود. مصرف سوخت پیشرانه 8 سیلندر در بزرگراه 9.8 لیتر در 100 کیلومتر و در شهر 14 لیتر در هر 100 کیلومتر با گیربکس شش سرعته خودکار شیفترونیک می باشد. موتور  3800cc نیز در اتوبان 8.75 لیتر و در شهر 13.5 لیتر در اضای هر صد کیلومتر است.

پایان سخن : 

شعار شرکت هیوندایی برای جنسیس این بود:

ابعاد سری 7  + عملکرد سری 5  +  قیمت سری 3

که براستی این سه فاکتور  به خوبی رعایت شده بخصوص فاکتور قیمت که چه در امریکا که قیمت آن بین 32 تا 37 هزار دلار است و چه در ایران که قیمت آن 70 میلیوم تومان است در میان رقبای لوکس آلمانی و ژاپنی خود سربلند تر از آنها است و در کشور ایران هم بازار خوبی برای آن پیش بینی میشود و قطعآ فروش بالایی مانند دیگر مدلهای هیوندایی در کشور خواهد داشت.

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۸۹ساعت 21:5  توسط کاردان  | 

میباخ کوپه

میباخ کوپه!
 
 
 
کمپانی آلمانی می‌باخ را همگان با مدل‌های فوق لوکس و گران قیمت 57 و 62 می‌شناسند.

چندی پیش تیونر XENATEC خودرویی منحصر‌به‌فرد را بر مبنای می‌باخ 57S معرفی کرد که از هر نظر بی‌ مانند و منحصر‌به‌فرد است، می‌باخ کوپه! هر یک از این کوپه‌های سفارشی می‌باخ از مشخصات منحصر‌به‌فرد خود بهره می‌برند که تحت نظارت و بنا به دستور دایملر، کمپانی مادر می‌باخ می‌شوند. طراحی، مهندسی و ساخت می‌باخ کوپه در مرکز XENATEC انجام خواهد شد.

این کوپه دو‌در و چهار نفره کاملاً دست‌ساز خواهد بود و هر یک از آنها بنا به درخواست مشتری منحصراً دارای مشخصاتی خواهد بود که آن را از دیگری متمایز می‌کند.

مشخصات فنی و فاصله اکسل‌ها در می‌باخ کوپه دست نخورده باقی مانده است اما مابقی خودرو از داخل تا خارج کاملاً جدید است. ستون B بیش از 20 سانتی‌متر به سمت عقب کشیده شده و ستون‌های A و C تغییر شکل داده‌اند تا فرم یک کوپه را به می‌باخ ببخشند. درها، پنل‌های جانبی، سپرهای جلو و عقب، گلگیرهای جلو و عقب ورودی هوا در جلو کاملاً تغییر یافته‌اند. گلگیرها 20 میلی‌متر پهن‌تر شده‌اند تا چرخ‌های 20 یا 21 اینچی را بتوانند در خود جای دهند.

کابین XENATEC کوپه نیز همانند بدنه، خارج از تصور شماست! صندلی‌های لوکس و اسپرت در کنار سقف تمام شیشه‌ای، محیطی دل‌نشین را پدید آورده است. راننده این کوپه منحصر‌به‌فرد می‌تواند یکی از دو حالت اسپرت و EVO را برای رانندگی انتخاب کند. فقط 100 دستگاه از این خودرو منحصر‌به‌فرد ساخته خواهد شد که هر یک قیمتی بالغ بر 812 هزار دلار خواهد داشت که هزینه حمل و نقل و مالیات را شامل نمی‌شود! آسیای شرقی، خاورمیانه، روسیه و آمریکا بازارهای کلیدی این کوپه هستند. اولین دستگاه در ماه جولای سال جاری به دست مشتری خواهد رسید.

منبع:www.carx1.com

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۸۹ساعت 20:35  توسط کاردان  | 

نقد تندر نود

تندر نود

رنو لوگان در سال 2004 به عنوان یک خودروی ارزان قیمت توسط شرکت رنو معرفی و پس ازآن با نام های مختلف در کشور های مختلف تولید شد. دو سال پیش شرکت پارس خودرو اقدام به تولید و مونتاژ این خودروی فرانسوی نمود. تندر نود اوایل فقط در یک تیپ عرضه می شد اما پس از ورود این خودرو به گروه خودروسازی ایران خودرو به دلیل گرانی قیمت به چهار تیپ E2sl- E2lp – E1 – E0  تقسیم بندی شد. این چهار مدل فرق چندانی با هم ندارند. مثلا فرق بین ای 2 ال پی با اس ال فقط یک ایربگ اضافی است. این چهار مدل از نظر فنی هم هیچ فرقی با یکدیگر ندارند. حجم موتور هر چهار مدل 1598 سی سی است ، هر چهار مدل 105 اسب بخار تولید می کنند و ...

سواری

از نظر سواری ما دومدل ای یک و ای دو ال پی را با هم مقایسه کردیم اگر بخواهیم عادلانه قضاوت کنیم باید بگوییم هیچ فرقی با همدیگر ندارند. فرماندهی خودرو نسبتا خوب است اما به علت بزرگ بودن بدنه برای پارک کردن خودرو دچار مشکل می شوید. مگر اینکه برای خودروی خود سنسور عقب نصب کنید که بهترین روش است. سواری خوبی دارد نرمی فرمانش بین پژو پارس و 206 است ، کابین بزرگی دارد و برای مسافرت های خانوادگی بهترین اتومبیل موجود است. یعنی اگر زیاد سفر می کنید حتما یک ال نود بگیرید. اگر از ویژگی های این خودرویی چابک و جادار هم بخواهیم بگوییم باید به طراحی ساده و در عین حال کارا ، قیمت مناسب ، مصرف سوخت کم ، قدرت مناسب و استحلاک پایین این خودرو اشاره کنیم . در واقع این خودرو برای مسابقه و اسپرت کردن ساخته نشده این خودرو مانند رولزرویس گوست ، فقط برای استفاده ی یک خودروی سدان و خانوادگی ساخته شده.

طراحی و ساخت

خودروی خوش ساخت و ساده ای است همینطور بسیار چابک است. در مسافرت های خانوادگی هم می توانید از صندوق عقب بزرگ 510 لیتری اش به عنوان پشت یک وانت دو کابین استفاده کنید. ولی بدترین چیزی که وقتی سوار این خودرو شدم و مشاهده کردم شیشه بالابر های برقی جلو بود که آنها را بدترین جای ممکن گذاشته اند . البته باید بگوییم گذاشتن شیشه بالابر ها در کنسول وسط استاندارد ایمنی خودرو را پایین می آورد و حواس راننده را بیشتر پرت می کند. نگاه کردن به دکمه ی شیشه بالا بر = یک تصادف جانانه. از جای بد شیشه بالابر و زشت بودن دریچه های کولر که بگذریم اشکال فوق العاده بزرگ این خودرو سپر جلو است. در تصادف ها اگر ضربه ی سنگینی به سپر وارد شود پشت سپر جلو لاستیک های جلو را می ترکاند در حالی که اگر خودروی دیگری داشته باشید این اتفاق نمی افتد و در ضربات شدید به سپر فقط ممکن است لاستیک در بیاید. همین امر یک ضعف بزرگ فرانسوی ها در زمینه ی طراحی این خودرو به شمار می رود.اما از نظر طراحی داخلی باید بگوییم که فرانسوی ها سنگ تمام گذاشته اند. وقتی داخل این خودرو می نشینید انگار روی یک مبل بزرگ نشسته اید ولی صندلی های ناراحتی دارد و در مسافرت های طولانی ممکن است بعد از رانندگی دچار کمر درد شوید. پس نتیجه می گیریم که اگر زیاد سفر می کنید ال نود بگیرید ، اما پس از خرید خودرو قبل از اینکه از نمایندگی خارج شوید حتما برایش سنسور پارک بخرید ، جای شیشه بالابر ها را عوض کنید و صندلی های راحتی برای آن بخرید.

 دکتر قریشی زاده

 

مقایسه ی جدولی با سمند در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۸۹ساعت 15:9  توسط کاردان  | 

بلاتكليفى تندر ۹۰ همچنان ادامه دارد

بلاتكليفى تندر ۹۰ همچنان ادامه دارد


 
وزير صنايع با اخذ موضع سكوت در مورد ال-،۹۰ سعى دارد تا با وقت كشى تصميم قطعى را در اين باره بگيرد چرا كه قرار بود در اولين روزهاى تير ماه وزير صنايع خبر تجميع توليد را اعلام كند كه متاسفانه تاكنون اين اتفاق رخ نداده است.به گزارش ايلنا ،اگر نام كلاف سر در گم را به جاى تندر۹۰ به كار ببريم، سخن به گزافه نگفته ايم چرا كه تمام تصميمات مرتبط با تندر۹۰ در زمان مقرر انجام نشده و همواره اين تصميمات با مخالفت ها و لجبازى هاى دست اندركاران آن مواجه است به گونه اى كه بعد از سر و صداى زياد توليد اين خودرو در دو خودروسازى ايران خودرو و پارس خودرو زير مجموعه سايپا و كم كارى ها و ديركردهاى توليد هنگامى كه قرار شد توليد اين خودرو در يك خودروسازى و آن هم پارس خودرو تجميع شود باز هم قائله ديگرى به راه افتاد.به گونه اى كه با تائيد رييس كارگروه خودروى سازمان گسترش ونوسازى صنايع به عنوان متولى اصلى توليد و تصميم گير خودرويى كشور و حتى اعلام رسمى تجميع در پارس خودرو، باز هم اين توليدگران هستند كه دستور مافوق هاى خود را بى اهميت جلوه مى دهند .نكته ديگر قابل تامل اين است كه وزير صنايع و معادن نيز با اخذ موضع سكوت در مورد اين خودرو، سعى دارد تا با وقت كشى تصميم قطعى را در اين باره بگيرد چرا كه قرار بود در اولين روزهاى تير ماه وزير صنايع و معادن خبر تجميع توليد را رسما اعلام كند كه متاسفانه تاكنون كه نيمى از تيرماه سپرى شده است وزير حتى در اين باره اظهار نظر كوتاهى نيز نكرده است.البته محمدرضا روشنى مقدم رييس كارگروه خودرو سازمان گسترش و نوسازى صنايع ايران، در تاريخ ۲۶/۳/۸۹ در گفت وگو با خبرنگار ايلنا با تائيد خبر طرح تمركز توليد تندر ۹۰ در يكى از شركت هاى خودروساز از ابلاغ اين دستورالعمل تا پايان تير ماه خبر داد.وى در آن زمان نامى از خودروساز در نظر گرفته شده براى تمركز توليد تندر۹۰ نبرد، اما گفت: توليد تندر۹۰ در همان شركتى كه خبرنگاران نيز حدس مى زنند، متمركز خواهد شد. اين گفته وى در شرايطى بود كه نه تنها خبرنگاران، بلكه بيشتر كارشناسان و مردم مطلع نيز، پارس خودرو را گزينه مورد نظر وزارت صنايع براى تمركز توليد تندر۹۰ مى دانستند. چرا كه در تمام چند سالگى تندر ۹۰ اين شركت از روال مناسب ترى براى توليد اين خودرو برخوردار بود و حتى با ارائه فيس ليفت جديد تندر سعى كرده بود گام هاى بيشترى را در جهت توليد بهتر و رضايت مشترى بردارد اما اين فيس ليفت نيز تنها در گوشه  شركت پارس خودرو در حال خاك خوردن است و بنا به اظهار نظر تفرشى مديرعامل پارس خودرو به ايلنا، براى ارائه فيس ليفت جديد تندر زمان لازم است و با تائيد مقامات رنو اين فيس ليفت هم ارائه خواهد شد.تاكنون عدم عمل به تعهدات تندر،۹۰ ضعف هاى كيفى، توليد دستى و بدهى هاى سنگين ايران خودرو به قطعه سازان داخلى و خارجى، اين شركت را در تقابل با پارس خودرو قرار مى داد و البته عده اى نيز معتقدند كه قرارگيرى تندر در رنج قيمتى ديگر توليدات ايران خودرو موجب شده تا اين شركت تمايل خاصى به توليد و تغيير فيس ليفت از خود نشان ندهد تا همچنان بازار ساير محصولاتش حفظ شود و در مقابل پارس خودرو كه تنها مونتاژكننده ساير خودروهاست كه در رنج بالاى ۲۰ميليون قرار مى گيرند، موجب شد تا توليد تندر در اين خودروساز بيشتر مورد توجه قرار گيرد.
به اين جهت از سال گذشته نيز كه بحث تجميع و تمركز توليد تندر۹۰در وزارت صنايع و معادن و كارگروه خودرو ايدرو به طور جدى در حال بررسى بود، هر كدام از خودرو سازان سعى مى كردند خود را داراى كيفيت بالاترى در توليد تندر۹۰ نشان دهند تا در تصميم گيرى كارگروه خودرو ايدرو، نقش پر رنگ ترى ايفا كنند.از طرفى شركت ايران خودرو مخالفت آشكار خود را با تصميم سازمان گسترش و نوسازى وزارت صنايع ايران آشكارتر كرد و حتى به شركت هاى زيرمجموعه خود نيز دستور داد تا با درج اخبارى چون: برنامه هاى جديد آپكو براى تامين تجهيزات تندر۹۰ سفارشى شركت خودروهاى سفارشى ايران خودرو(آپكو) به منظور پاسخ گويى به سلايق مشتريان در سال جارى سه هزار دستگاه تندر۹۰ مجهز به كيت اسپرت را به بازار عرضه مى كند« كم اهميتى ابلاغيه اين سازمان را بيش از پيش نمايان كند.البته اين مخالفت ايران خودرو به اين جا ختم نشد و با وجود اين كه در هفته هاى گذشته جلسات تمركز توليد و جمع آورى خط توليد تندر در ايران خودرو برگزار شد كه نشان دهنده پذيرفتن اين تصميم از سوى مسولان بود اما محمدرضا معتمد معاون تندر۹۰ ايران خودرو در اخرين اظهارنظر خود گفت: تفاهم نامه تمركز توليد تندر۹۰ داراى مشكل حقوقى است و ايران خودرو وقعى به اين تفاهم نامه ننهاده است.وى ادامه داد: چون تفاهم نامه تمركز پروژه X90 را همه اعضاى هيات مديره ايران خودرو و سايپا به امضا نرسانده اند و براى انتقال پروژه از ايران خودرو، امضاى همه اعضاى هيات مديره هاى ايران خودرو و سايپا نياز است اين تفاهم نامه وجاهت قانونى ندارد!ايران خودرويى ها معتقدند كه چون سيد مجيد هدايت، مدير عامل سازمان گسترش و نوسازى صنايع رئيس هر دو هيئت مديره ايران خودرو و سايپا به حساب مى آيد، طبق بند ۱۲۹ قانون تجارت، امضاى وى را براى انتقال اموال معتبر ندانسته و معتقدند اين سازمان نمى تواند تفاهم نامه را به امضاى همه اعضاى هيئت مديره اين دو خودروساز برساند. بنابراين امضاى مجيد هدايت، مدير عامل سازمان گسترش و نوسازى صنايع ايران را معتبر ندانسته و تفاهم نامه مورد نظر را از اعتبار قانونى ساقط دانستند.
 
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۹ساعت 21:31  توسط کاردان  | 

مینیاتور و حاشیه هایش

صبح دیروز سايت خودروسازي شركت سايپا با نام ساميار با حضور رييس جمهور، وزير صنايع و معادن، مديران سايپا و تني چند از مقامات در كاشان به بهره‌برداري رسمي رسيد.

به گزارش ايسنا ، در اين مراسم كه از خبرنگاران حوزه صنعت و خودرو براي پوشش آن دعوت نشده بود، خودرو ايراني سايپا با نام جديد “تيبا” براي دومين بار – پس از رونمايي آن در آذر 1387 در سالن اجلاس سران تهران – در معرض ديد رييس جمهور قرار گرفت؛ البته با اين تفاوت كه امروز از مهرداد بذرپاش كه كارهاي نهايي راه‌اندازي اين سايت و توليد اين خودرو در دوران مديريت وي در سايپا انجام شده بود، خبري نبود.

سايت ساميار براي توليد خودروهاي پرايد صبا، مرواريد (سايپا 111) و تيبا (مينياتور سابق) برنامه‌ريزي و ظرفيت‌سازي شده است، البته با اين توضيح كه اين كارخانه پيش‌تر در اختيار شركت زامياد بوده و قرار بود در آنجا خودرو شوكا توليد شود. حتي گويا پيش از آن يك بار شركت زامياد اين سايت را به عنوان خط توليد محصولات خود افتتاح كرده بود!

داستان پيش‌فروش تيبا (مينياتور سابق) هم كه نيازي به توضيح ندارد و اين كه در نهايت مشتريان اين خودرو مجبور شدند اواخر پارسال به جاي اين خودرو، پرايد صبا تحويل بگيرند و عطاي خودرو جديد سايپا را به لقايش ببخشند؛ البته به جز عده‌اي محدود كه هنوز منتظرند. امروز هم كه مديران سايپا درباره زمان تحويل اين خودرو پاسخ مشخصي ندادند تا خيال اين دسته از مشتريانشان را آسوده كنند.

مينياتور كه پيش‌تر با انتقادات زيادي در داخل نسبت به ايراني نبودن نامش مواجه شده بود، در نهايت با ابراز نارضايتي مقام معظم رهبري از نام غير ايراني آن در بازديد نوروزي‌شان از نمايشگاه دستاوردهاي صنعت خودرو، قرار بر تغيير نام آن گرفته و براي اين منظور از سوي سايپا فراخوان هم داده شد. در نهايت مسوولان وزارت صنايع و معادن و مديران سايپا اعلام نام جديد اين خودرو را به افتتاح سايت ساميار موكول كردند.

به هر طريق سايت ساميار امروز به بهره‌برداري رسمي رسيد و همانطور كه ايسنا پيش‌بيني كرده بود، نام “تيبا” روي خودرو جديد سايپا گذاشته شد؛ ولي گويا حاشيه‌هاي خودرو ايراني سايپا تمامي ندارد!

در پي بررسي‌ها و پيگيري‌هاي خبرنگار ما از استادان زبان‌شناس ايراني، تعدادي از آنان اظهار كردند كه تاكنون چنين اسمي را نشنيده‌اند و برخي ديگر نيز عنوان كردند كه “تيبا” نام ايراني نيست.

به عنوان نمونه، فريدون جنيدي – استاد زبان‌هاي باستاني – در اين باره مي‌گويد: « تيبا واژه‌اي ايراني نيست. اگر مي‌خواهند اين نام را انتخاب كنند، بايد بگذارند آهو. تيبا از زبان سامي به گونه‌ هُزوارِش در خط پهلوي به كار رفته است. نبايد آن را تيبا خواند؛ بلكه آهوك خوانده مي‌شود، مساوي با آهو.»

وي كه فرهنگ هزوارش‌هاي دبيره‌ي پهلوي را نوشته است، در توضيح بيش‌تر عنوان مي‌كند: «بعضي واژه‌ها از زبان‌هاي همسايه‌هاي ايران مثل عربي، عبري، گاه‌گاه مَندايي و در بعضي موارد كَلداني و اَكَّدي به صورت هزوارش وارد خط پهلوي شده و نه زبان پهلوي. اين واژه‌ها به صورت هزوارش نوشته و به صورت پهلوي خوانده مي‌شده‌اند.»

او مي افزايد: «نخستين كسي كه بعد از اسلام درباره‌ي هزوارش سخن گفته، ابن مقفع (روزبه پارسي) است. در كتاب گرامي الفهرست، ابن ‌النديم از او نقل قول كرده كه هزوارش‌ها واژه‌هايي است سامي كه براي مثال به صورت سامي، تيبا نوشته مي‌شود و به صورت پهلوي، “آهوك” مساوي “آهو” خوانده مي‌شود. مثالي كه از ابن مقفع نقل شده، “لَخما”ست كه آن را لَخما مي‌نويسند و چون بخواهند بخوانند “نان” مي‌خوانند يعني “خُبُز” يا آن‌كه مي‌نويسند “بُسرا” و مي‌خوانند “گوشت” يعني “لَحم”.

جنيدي همچنين متذكر مي‌شود: «هزوارش‌ها در همه‌ي خط‌هاي جهان هست به جز خط فارسي و اوستايي. مثال آن اين است كه در عربي، مي‌نويسند عيسي و مي‌خوانند عيسا؛ در انگليسي مي‌نويسند نيگهت (night) و مي‌خوانند نايت و در فرانسه مي‌نويسند اِست (est) و مي‌خوانند اِ. اين‌گونه نوشتن و خواندن را در زبان‌هاي اروپايي، ايدئوگرام مي‌گويند و در زبان‌ پهلوي، هزاورش يعني به زبان آوردن.»

اين‌كه آيا نام جديد خودرو توليدي سايپا باز هم دچار تغيير خواهد شد يا نه موضوعي است كه به تصميم مسوولان بستگي دارد و به عبارت مهم‌تر شايد براي مردم، نام اين خودرو چندان مهم نباشد، بلكه زمان توليد و عرضه آن مهم است كه اميد است مسوولان سايپا در اين باره اطلاع‌رساني شفاف انجام دهند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۹ساعت 12:29  توسط کاردان  | 

بی ام دبلیو ایکس فایو

بی ام و ایکس فایو جدید

مدل 2011 ب.‏ام.‏و X5 به‏عنوان نخستین SAV یا خودروی فعال اسپرت، به زودی روانه میدان خواهد شد تا پس از 11 سال، اکنون با شکل و شمایل و امکاناتی جامع‏تر به‏دست مشتری برسد. این مدل در بخش‏های بیرونی بدنه دچار فیس لیفت و در بخش امکانات فنی تقویت شده که نهایتش سوار شدن بیش از چهار هزار قطعه جدید به بخش‏های مختلفی از بدنه و بخش‏های فنی بوده که در قالب سه مدل xdrive50iوxdrive35i در کنار یک مدل دیزلی xdrive35d قرار می‏گیرد.

به گزارش مجله ماشبن ؛ در بخش طراحی طویل ترشدن فاصله اکسل‏های عقب و جلو، over hang کوتاه عقب و جلو، رینگ‏های سبک اما بزرگ‏تر، گردتر شدن هلال ستون چرخ‏ها، توجه به تقسیم وزن 50-50 در عقب و جلو برای حفظ تعادل و پایداری، وجود دو خط کشیده افقی از دماغه تا انتها در هر دو طرف خودرو، ایجاد برآمدگی روی درپوش موتور که شکلی شبیه به هود دارد، جانمایی دو لامپ ضدمه در سپر جلو و سیستم نور زنون دوبل در هر طرف، افزایش حجم ورودی‏های هوا در سپرجلو، استفاده از تریم مشکی در سپر و گلگیرها و بخش‏های دیگر بدنه، طرح lشکل چراغ‏های عقب، اگزو دوبل، اضافه نمودن سه نوع رنگ جدید متالیک برای بدنه در کنار 4 نوع چرم برای صندلی‏ها و دو نوع چوب با دو نوع تریم داخلی مجموعه‏ای از تغییرات و امکانات اضافه شده به مدل 2010 ب‏.ام.‏و X5 هستند.

 

در قسمت فنی از سه نوع پیشرانه استفاده شده که نمونه اول خورجینی 8 سیلندر 4/4 لیتری با 32 سوپاپ و سیستم زمان‏بندی باز و بسته شدن سوپاپ‏هاست که قادر به تولید 400 اسب‏بخار نیرو در دور موتور 5500 و حداکثر گشتاور450 پاوند در دور موتور1750 تا 4500 است که با توجه به سود بردن از جعبه دنده 8 سرعته خودکار به شتاب اولیه 3/5 ثانیه رسیده و با قیمت 59 هزار و 276 دلار به فروش می‏رسد.

پیشرانه دوم که روی مدل xdrive35i سوار می‏شود از نوع شش سیلندر خطی 3 لیتری با کد n55 و یک توربوشارژر است که در کنار سیستم و والوترونیک قادر به تولید300 اسب‏بخار و رسیدن به شتاب صفر تا 100 کیلومتر 4/6 ثانیه است و امّا موتور سوم که از نوع دیزلی بوده ابتدا در سال 2009 در ایالات متحده روی x55 نصب شد که با توجه به حجم 3 لیتری، توانایی تولید گشتاور 425 پاوند در دور موتور 1750 تا 2250 و قدرت موتور 265 اسب‏بخار را دار بوده که سبب به‏جای گذاشتن مصرف سوخت 3/12 لیتر در شهر و 9 لیتر در بزرگراه و شتاب صفر تا 100 کیلومتر 9/6 ثانیه می‏گردد که در کنار آن برای کاهش گاز‏های خروجی آلاینده محیط زیست از کاتالیزهای scr استفاده شده است. جعبه دنده 8 سرعته خودکار استپترونیک نیز که با سیستم هوشمند چهارچرخ متحرک در ارتباط است، روی هر سه مدل پایه x5 استفاده می‏شود که در مقایسه با نسل گذشته شش سرعته خودکار نه تنها وزنش بیشتر نشده بلکه بر عملکرد فنی افزوده و در کاهش مصرف سوخت نقش اساسی ایفا کرده که از این جعبه دنده روی مدل جدید 760li و سری 5 گرن توریسمو هم استفاده شده است. این گیربکس همچنین زمانی که در حالت دستی قرار می‏گیرد، قابلیت تعویض از روی فرمان با دو اهرم منفی و مثبت را پیدا می‏کند.

ب‏.ام.‏و که مدل xdrive35i را با قیمت 46 هزار و 675 دلار به فروش می‏رساند از امکاناتی برخوردار است، چون سیستم نور فعال زنون، حسگر باران، رادیو hd، سیستم کنترل خودکار تهویه مطبوع، رینگ‏های 18 اینچی، کروز کنترل، سقف پانورامیک، آینه‏های ضد نور، بلوتوث، جهت‏یاب ماهواره‏ای با اعلام شرایط ترافیک و یا سیستم صوتی جهت اتصال به ipod توسط usb که در همین حجم موتور از نوع premium با قیمت 52 هزار و 475 دلار به فروش می‏رسد که امکاناتی چون رینگ‏های 19 اینچی، گرم‏کن صندلی در جلو و. . . در مدل sport activity با قیمت 54 هزار و 975 دلار و با لوازمی چون رینگ‏های 20 اینچی و تجهیزات داخلی لوکس‏تر شامل کروم و چوب تولید می‏گردد که پکیج m با کیت بدنه اسپرت و صندلی‏های اسپرت و پادری هم برایش قابل سفارش است تا مدل 2010 شاسی بلند x5 را با مجموعه‏ای کامل‏تر از همیشه عرضه کند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۹ساعت 12:25  توسط کاردان  | 

ب ام و سری 5 سدان و استیشن:

با توجه به اینکه بسیاری از کمپانی های بزرگ خودرو سازی خودرو های خود را در کشور آلمان و سوئد تست می کنند تا به نواقص و مشکلات آنها پی ببرند بسیاری از جاسوسان علاوه بر سفر کردن به دیگر کشورها برای تهیه گزارش، بیشتر وقت خود را در سفر بین دو کشور آلمان و سوئد انجام می دهند، البته دیگر کشور ها نظیر انگلیس هم دارای شرایط مناسب برای تست خودرو های پوشیده شده از کاور های مشکی است.

 پیتر توی چند سالی است جزو یکی از جاسوسان صنعتی و یا همان عکاسان حرفه ای مبدل شده است. او که تنها 26 سال سن دارد و یک از شهروندان برلین به حساب می آید نزدیک به سه سال است که دست به این کار زده است، و از مراحل تست انواع خودروهای کاور شده عکس و گزارش تهیه می کند.او اینبار خبر هایی مبنی بر تست دو دستگاه ب ام و سری 5 در شهر مونیخ آلمان را برای بسیاری از خبرگزاری های ارسال کرده است.

 پیتر اینبار بر خلاف گزارش های قبلی خود، گزارشی کوتاه و مختصری را در مورد یک دستگاه ب ام و سدان و استیشن سری 5 ارسال کرده است. با توجه به اطلاعات بدست آمده از پیتر این دو مدل احتمالاً برای سال 2010 به بازار عرضه خواهند شد.

 نسل جدید ب او و سری 5 استیشن با تغییراتی نسبت به نسل قبلی خود روانه بازار می شود. که از جمله این تغییرات می توان به ظاهری قسمت عقب این خودرواشاره کرد. همچنین استفاده از چراغ های LED هم در قسمت غقب و هم در قسمت جلو نیز شایان یک دگرگونی خاص در این خودرو است. البته هردو خودروی تست شده در قسمت جلو از چراغ های LED و بی زنون بهره مند بودند. طبق اطلاعات بدست آمده پیشرانه های در نظر گرفته شده برای مدل استیشن سری 5 هم از سوخت دیزل و هم از سوخت بنزین بهرمند هستند.   احتمالاً پیشرانه ی در نظر گرفته شده برای مدل استیشن از نوع 4 سیلندر است، همچنین پیشرانه دیگر از نوع 6 سیلندر خطی به حجم تقریبی 3 لیتر در نظر گرفته شده است. و پیشرانه نهایی برای این مدل از نوع 8 سیلندر وی شکل است. اما در مورد نمونه سدان می توان گفت که مانند نسل قبلی خود از پیشرانه هایی نظیر 6 خطی و 8V بهرمند است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۹ساعت 12:14  توسط کاردان  | 

lp 640

مورسيلگو ال پي ۶۴۰

گونیخ زگ CCR با پیشرانه 8سیلندر 4.8لیتری سوپرشارژر دار و قدرت806اسب بخار عقب می ماند.باورود مورسیه لگوLP640 به بازارهای جهانی بسیاری از خودروهای سوپراسپرت و گرانقیمت کنار گذاشته شدند.مرسدس مکلارنSLR،پورشه کارراGT ازجمله این خودروها بودند که مکلارن برای بقاء نمونه 722EDITION را معرفی کرد. سومین لامبورگینی مورسیه لگوLP640 درحالی وارد تهران شد که منتظر ورود محصول جدید فراری یعنی فرار ایتالیا485 بودیم که در رزوهای پایانی باخبر شدیم LP640 جایگزین فراری ایتالیا485 شده است.این بار هم طبق معمول برای انجام آزمایش اینگونه سوپر اسپرت ها در روز قبل آزمایش با مدیریت موسسه خدماتی کیانفر هماهنگی های لازم را انجام دادیم.مورسیه لگوLP640 مورد نظر دارای یک تفاوت ظاهری مشهود بود.دومدل قبلی از نوع کروکی یا همان رودستر بودند که در نمونه مورد آزمایش مدل کوپه آن دراختیار قرار گرفته بود.صاحب این خودرو چندماه قبل نیز یک دستگاه لامبورگینی گالاردو اسپایدر را به صورت عبور موقت وارد کشور کرده بود که اینبار مدل مورسیه لگو را برای تردد در کشور انتخاب کرده است.مورسیه لگو مورد نظر طبق گفته مالک خودرو چندروز بعد از تردد کوتاه مدت در تهران به شهر تاریخی اصفهان برده شد که در اواسط تیرماه برای انجام سرویس فنی به تهران انتقال یافت.باتوجه به آنکه این خودرو چند روز درتهران بود فرصتی مناسبی پیش آمد تا درمدت زمان 3روز کامل با این گاو ایتالیایی ملاقات داشته باشیم که درادامه به آن می پردازیم. درون در سمت راننده یک برچسب فلزی حک شده که علاوه بر شماره شاسی تاریخ تولید خودرو را نیز نوشته است،این خودرو درسال 2007 تولید شد که در چند شماره قبلی به اشتباه 2008 چاپ شده بود.در این شماره بیشتر قصد داریم به مشخصات فنی و امکانات خودرو اشاره کنیم. زمانی که از دور به خودرو نگاه می کنید رنگ مشکی بدنه برخلاف دیگر رنگ های روشن،بسیاری از خطوط و زیبایی های بدنه را درخود پنهان کرده است که به جرأت باید گفت این لامبورگینی نسبت به دو مدل قبلی وارد شده به کشور کمتر مورد توجه عابرین و رانندگان بود به خصوص هنگام رانندگی درشب که تنها صدای سیستم اگزوز و ارتفاع خودرو باعث جلب توجه می شد.در ابتدا رینگ های HRMERA مورسیه لگو مورد نظر نقره ای رنگ بود که مالک خوش ذوق دراولین سرویس خودرو آنها را مشکی کرد که تنها رنگ قرمز چراغ ها درشب از دور نمایان بود و LP640 را شبیه به یک خفاش کرده بود. دستگیره در را به سمت بالا می کشیم و درهای قیچی شکل لامبو را باز می کنیم.زمانی که برروی صندلی های خشک و بی روح اما اسپرت مورسیه لگو قرار می گیرد تفاوت های ظاهری کابین با نمونه ی قبلی که در شماره157 هفته نامه دنیای خودرو مورد بررسی قرار گرفت کاملاً آشکار می شود.که اصلی ترین آن رنگ بندی و عدم استفاده از فیبرکربن در کابین است.تودریها،صندلی ها،داشبورد و بخشی از کنسول مرکزی باپوشش جیر قرمز رنگ پوشانده شده است.و تنها بخش کناری صندلی ها از چرم تهیه شده است.اما نکته ای بسیار مورد توجه شما قرار خواهد گرفت سقف زیبای مدل کوپه است که با پوشش جیر قرمز تزئین شده،سقف های برزنتی مدل های کروکی به خاطر آنکه به صورت دستی جمع می شوند از داخل کابین چندان زیبا نیستند زیرا میله های نگه دارنده سقف کاملاً هویدا است که درنمونه کوپه این زشتی از بین رفته است.همچنین دراین قسمت یک جا عینکی و چراغ نقشه خوان نیز قرار گرفته که در نمونه رودستر وجود ندارد.از دیگر تفاوت های مدل کوپه با مدل رودستر در مورسیه لگوLP640 می توان به حذف چراغ های مطالعه در انتهای زیر آرنجی و یک تکه شدن زیر آرنجی اشاره کرد.همچنین شیشه عقب در مدل رودستر کوچک طراحی شده ولی در مدل کوپه شیشه مستطیلی و کشیده جایگزین شده.همچنین در کنار ستون های در،شیشه ای چندضلعی قرار گرفته که در نمونه رودستر حذف شده است.برای روشن کردن پیشرانه مورسیه لگو و دیگر سوپراسپرت ها خبری از سیستم key less go staterنیست و باید با سوئیچ نیروگاه این گونه خودروها را روشن کنید.زمانی که سوئیچ را می چرخانید تا برق به پشت آمپر برسد چند ثانیه تمامی چراغ های هشدار دهنده در پشت آمپر روشن می شوند که هرکدام به نوعی وضعیت فنی خودرو را نشان می دهند.خودروی مورد آزمایش در بخش سیستم اگزوز از صدا خفه کن بهرمند بود به همین خاطر زمانی که پیشرانه را روشن کردیم ازصدای طنین انداز و لرزش زمین خبری نبود.صدای خروجی به قدری معمولی بود که اگر لامبورگینی گالاردو درکنار آن قرار می گرفت صدای سیستم اگزوز مورسیه لگو شنیده نمی شد.به هرحال در اولین روز ملاقات رینگ های نقره ای و سیستم اگزوز با صداخفه کن ها هیجان را از خودرو گرفته بود.برای حرکت ابتدا پدال پشت فرمان با علامت مثبت را فشار می دهیم تا جعبه دنده6سرعته مورسیه لگو با پیشرانه12سیلندر خورجینی با زاویه60درجه هماهنگ شود.حرکت را آغاز می کنیم و درهمان ابتدای مسیر به ترافیک سنگین صبحگاهی در اتوبان های تهران برخورد می کنیم،دراین زمان شما باید برای آنکه صفحه کلاچ خودرو بیش از اندازه ساییده نشود در تمامی توقف های کوتاه جعبه دنده را درحالت خلاص قرار دهید.پس زمانی که خودرو متوقف می شود باید هردو پدال های تعویض دنده در پشت فرمان را فشار دهید تا جعبه دنده خلاص شود.اگر این کار را انجام ندهید گویی در یک خودرو با جعبه دنده دستی کلاچ را در مدت زمان توقف گرفته اید.این گونه رانندگی کردن در ترافیک برای مورسیه لگو بسیار آزار دهنده است همچنین برای راننده کلافه کننده زیرا باید در تمامی طول مسیر ترافیک از پدال های پشت فرمان به صورت صحیح و به موقع استفاده کند.درقسمتی از کنسول مرکزی دکمه ای تعبیه شده که برای عبور از دست اندازه ها ارتفاع خودرو را افزایش می دهد.در طول مسیر تنها چندبار از این دکمه استفاده کردیم و در طول رانندگی در این چند روز به صورت اریب از روی دست اندازها عبور می کردیم.در روز دوم آزمایش،خودرو توسط هنرکده کیانفر تغییرات جزئی پیدا کرد،نصب سیستم اگزوز جدید و رنگ آمیزی رینگ های 18 اینچ از جمله تغییرات صورت گرفته برروی این خودرو بود.با نصب سیستم اگزوز جدید صدای خروجی به کلی تغییر کرد و صدای اصلی مورسیه لگو شنیده می شد.مورسیه لگوکوپه با پیشرانه 12سیلندر به حجم 6.5لیتر و قدرت 640 اسب بخار و گشتاور 660نیوتن متر قادر است ظرف مدت زمان 3.3ثانیه به سرعت 100 کیلومتر دست یابد.همچنین حداکثر سرعت این کوپه 330 کیلومتر درساعت است.برای باز کردن درموتور باید اهرم قرار گرفته در میان در را بکشید این اهرم شبیه دستگیره در طراحی شده است.سیستم تعلیق این خودروی دودیفرانسیل درهرچهار چرخ دارای مفصل های چهارضلعی و سیستم ضدشوک هیدرولیکی بوده اما با این تفاصیر در تمامی مدت زمان رانندگی لرزش کابین،خشک بودن سیستم تعلیق،تکان های کابین ناشی از عبور از دست اندازه ها کاملاً احساس می شد و به سرنشینان گوشزد می کرد که سوار یک خودرو سوپراسپرت هستید نه یک سوپرلوکس!!!کابین به نسبت خودروی قبلی مورد آزمایش ساده تر اما سالم تر بود،نبود فیبرکربن برروی کنسول،پدال های E-Gear،غربیلک فرمان،داشبورد،پارکابی ها و... جذابیت را از کابین گرفته است.طول 4610 میلیمتری،عرض2057میلیمتری و ارتفاع1132 میلیمتری مورسیه لگو خودرو را کمی بزرگ تر و کم ارتفاع تر جلو می دهد که به لطف فاصله بین دومحور جلو و عقب در اندازه2664میلیمتری فضای مناسبی برای سرنشینان فراهم نموده است،اما یکی از اصلی ترین مشکلات دررانندگی باLP640 پیدا کردن یک جای مناسب برای پارک کردن آن و عبور از خیابان های باریک است.درطول رانندگی برای آنکه صدای سیستم اگزوزها آزاردهنده نباشد در دورموتورهای آغازین دنده ها را تعویض می کنیم.به درخواست مالک خودرو درپوش پیشرانه به صورت شیشه بوده و برای کاهش وزن از میله های نگه دارنده پیشرانه استفاده نکرده است.مالک خودرو که چندماه پیش گالاردوی خود را وارد تهران کرده بود از شتاب بالا و خوش فرمانی مورسیه لگو تمجید کرد اما رانندگی با گالاردو را برای شهر بسیار مناسب تر دانست.لیست تجهیزات سفارشی مورسیه لگو زیاد و درعین حال  گرانقیمت می باشد.مثلاً برای استفاده از کالیبرهای رنگی کربنی ترمز مبلغی بیش از5هزار دلار باید بپردازید.همچنین برای استفاده از فیبرکربن داخل کابین باید بیش از 10هزار دلار پرداخت کنید.رینگ های18اینچی هرمرا5پره نیز درلیست تجهیزات سفارشی مورسیه لگو قرار دارد و جایگزین رینگ های معمولی18اینچ 5پره هستند.درکنار این تجهیزات نصب کیت سیستم اگزوز با افزایش توان پیشرانه و صدای خروجی قیمتی بیش از 11هزاردلار دربرخواهد داشت.دوربین دید عقب،در موتور شیشه ای،دیفیوزر فیبرکرنی،دیسک ترمزهای سرامیکی،پوشش چرم صندلی ها و کابین و.... از دیگر تجهیزات سفارشی لامبورگینی مورسیه لگوLP640 می باشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۹ساعت 12:9  توسط کاردان  | 

مسابقات گراند پريکس و مرسدس

 

گراند پريکس

مسابقات Grand Prix در دنیا یکی از پر طرفدارترین سری مسابقات به شمار می آید. جایی که خودروهای فرمولاوان به رقابت می پردازند . مکانی که ستاره های دنیا به رقابت می پردازند و زمین را به آتش می کشند. نیرویی که غیر قابل مهار می باشد. سرعتهای بالا با تکنولوژی بالای موتوری که صدای غرش موتورهای آن زمین و آسمان را به لرزه در می آورندبرای کنترل و مهار این وحشی های آتشین یک مدیریت دقیق و حساب شده لازم است که کاری بسیار دشوار و سخت می باشد. خودروهایی که بتوانند به آنها برسند و یا اینکه آنها را هدایت کنند. اینجا جای شوخی نیست انتهای این پیستها در صورت انجام گرفتن یک درصد خطا خاکستر می باشد. کمپانی های معدودی هستند که این مسئولیت خطیر را می پذیرند. یکی از این کمپانی های با دل و جرات AMG از سوی مرسدس بنز می باشد. این کمپانی حدود 12 سال می باشد که در این عرصه فعالیت می کند برای خدمات در این مسابقات 2 مدل نیاز است یکی برای خدمات جانبی و یکی برای هدایت خودروهای F1 در پیست می باشند. جدیدترین مدلهای AMG در عرصه مسابقات F1 درتاریخ 14 مارس سال 2008 در سری مسابقات استرالیا در پیست ملبورن درخشیدند. مدل SL63 و C63 که هر دو از یک پیشرانه مشترک بهره بردند. مدل C63 که در کلاس خودروهای استیشن و برای خدمات جانبی پیست از آن بهره گرفته شده و مدل SL63 که نقش مارشال پیست را ایفا می کرد، پیشرانه 3/6 لیتری از AMG که از نوع 8 سیلندر V شکل می باشد بر روی مدل SL نصب شده بود قدرت خروجی این پیشرانه به بالای 457 اسب بخار می رسد. که شتاب صفر تا 100 آن در مدل SL به زیر 6/4 ثانیه می رسد. این قدرت برای مهار F1 های وحشی قابل قبول بوده و توانسته آنها را مهار کند.
مدلهای C و SL توسط کمپانی AMG کاملاً تیونینگ شده اند. مدل C  از تمامی ابزارهای فنی در قسمت ظاهری و حرکتی خود بهره برده است ولی در مدل SL کمی پیچیده تر و حرفه ای تر می باشد زیرا داخل کابین SL نیز کاملاً تیونینگ شده است زیرا هدایت F1 ها در قسمت شروع را بر عهده دار می باشد زیرا استرس و فشار زیادی بر روی SL وارد می شود.
در مدل C نیز از همان پیشرانه 3/6 لیتری بهره گرفته شده با این تفاوت که توان خروجی آن به 252 اسب بخار می رسد.
گیربکس در نظر گرفته شده از نوع 7 سرعته تیپترونیک مدل Speed Shift می باشد. این گیربکسها که به G7 شهرت دارند ساخته خود AMG می باشند و قابلیت کاهش 35 درصدی ازاتلاف انرژی موتور در انتقال قدرت به چرخها و شتابگیری را دارند. رینگهای هر دو مدل از نوع 19 اینچی از آلیاژ سبک می باشد که برای چرخهای عقب 5/9 اینچی و برای جلو 5/8 اینچی تعریف شده است.
لاستیکهای در نظر گرفته شده ساخت شرکت پیرلی می باشد که ابعاد آن در چرخهای جلو 35/255 و چرخهای عقب 30/285 می باشد.
برای کنترل و مهار این دو مدل از دیسکهای ترمز در جلو در ابعاد 36*360 میلیمتری و در عقب 26*330 میلیمتری استفاده شده که بر سر هر دیسک 6 پیستون برای فیکس کردن کالیبرهای ترمز قرار دارد.
از دیگر تدابیر کمپانی AMG کاهش دادن وزن هر دو مدل تا 220 کیلو گرم و بکار گیری آلیاژ فیبر کربن و پلاستیک در اجزای بدنه می باشد که در مدل SL وزن آن را به 1750 کیلو گرم رسانده است.
شرکت Hella نیز برای چراغهای گردان و خطر آنها نیز از LED سبز رنگ در چراغ گردان بالا و همچنین بر روی جای پلاکهای آنها استفاده کرده که تعداد آنها در هر کدام از خودروها 627 عدد چراغ LED می باشد.
همچنین مجهز کردن داخل کابین به مانیتور LCD که هر کدام وظایف جداگانه ای را بر عهده دارند.
صندلیها و همچنین غربیلک فرمان آنها نیز از مدل اسپرت خود AMG می باشد. کمپانی مرسدس بتز توسط گروه AMG از سال 1996 تا سال 2008 توانسته 18 دوره از مسابقات فرمولاوان را همراهی کند و از پس این مسئولیت خطیر بر آید. و اینکه در آخرین سری از این مسابقات با مدلهای SL و C کلاس خود با موتورهای 8 سیلندر خود توانای های خود را بیش از پیش به رخ همگان بکشد در پایان جدولی از حضور خودروهای مرسدس در این سری از این مسابقات هر سالهای شرکت آنها را در اختیارتان گذاشته ایم.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۹ساعت 11:53  توسط کاردان  | 

مک لارن جذاب تر از همیشه

مک لارن اس ال آر

مرسدس بنز اشتوتگارت و مک لارن بار دیگر با همکاری یکدیگر مدلی فوق العاده تماشایی و جنجالی را به خانواده پرشکوه سوپر اسپرتهای SLR اضافه کردند. در این خودرو هیچ چیزی که بین راننده و مسافر خودرو و جهان بیرون از ماشین جدایی بیاندازد وجود ندارد،حتی این ماشین از داشتن سقف و شیشه جلو هم بی نصیب است،به این ترتیب سرنیشنان این SLR رویای می توانند از تمام هیجان سرعت و خواص مختص یک سوپر اسپرت لذت ببرند!


SLR Stirling Moss با بهره گیری از بالاترین سطح تکنولوژی موجود و با داشتن یک طراحی استثنایی و مهیج افسانه قدرت سری SLR  را از نو نوشت! SLR Stirling Mossبا بهره جستن از یک یک موتور V8  سوپر شارژ 650 اسب بخاری صفر تا صد را در کمتر از 3.5 ثانیه می پیماید . حداکثر سرعت این  خوش رکاب جدید 350 کیلومتر در ساعت بوده که هیچ محدود کننده ی سرعتی نیز برای آن پیش بینی نشده است و  رسیدن به چنین سرعتی با طراحی خاص بدنه این خودرو می تواند لذت پرواز با یک هواپیمای مافوق صوت را برای شما به ارمغان آورد.

به کاربردن ایده های نابی که هیچ پایانی نداشته و همه و همه در این خودرو به کار رفته باعث شده تا از SLR جدید خودرویی ساخته شود که مسافران آن بتوانند نهایت بهره وری از امکانات این خودروی پرکیفیت را ببرند.

ایده نداشتن سقف و شیشه جلو از 300SLR  که در سال 1950 همه رقابتها را یکی پس از دیگیری می برد و صاحب همه ی عناوین قهرمانی آن زمان بود به این نوزاد قدترمند ارث رسیده است همان گونه که نامش برگرفته از نام راننده افسانه ای بنز در آن سال هاست . البته نباید فراموش کرد که Stirling Moss نسخه بروز شده آن خودروی بیاد ماندنی است و از شباهتهای زیاد بین این دو افسانه ساز جنجالی نمی توان گذشت.
در این خودرو فقط دو تیغه به جای شیشه جلو پیش بینی شده که سرشنینان را از وزش مستقیم و ناهنجار باد حفظ میکند.همچنین دو SCOOP بالای سر سرنشینان تعبیه شده تا وزش باد خدشه ای در عملکرد خودرو به وجود نیاورد. SLR Stirling Mossبا دارا بودن ایده های زیاد بصری در شیوه طراحی شناحت ما را نسبت به ظاهر خودروهای کلاس اسپرت به کلی عوض خواهد کرد.

SLR Stirling Moss با کسب 0 تا صدی کمتر از 3.5 ثانیه و رسیدن به سرعت 350 کیلومتر در ساعت در مسابقات سال گذشته ثابت کرد که نه تنها در طراحی بدنه بلکه از لحاظ کارایی و قدرت نیز یک استثنا است!

تمام بدنه SLR Stirling Moss از فیبرهای کربنی فوق سبک ساخته شده که این خودرو را از هر جهت تک می کند.مرسدس بنز در خلال طراحی این خودرو همیشه این اصل را به یاد داشت که میخواهد به سرعت 350 کیلومتر در ساعت به آسانی دست یابد و خاطره SLR سال 1950 که لغب شکست نا پذیر در میادین مسابقات را ازآن خود کرده بود را دوباره زنده کند اما این بار مرسدس بنز این عنوان را هم برای مسابقات می خواهد و هم برای رانندگی شهری!!!

طراحان SLR Stirling Moss با دادن فرمی عضلانی و شبیه به فلش به این خودرو هیجان و روحیه ی سرعت طلبی را در آن به خوبی به ارمغان آورده اند. حتی وقتی این خودرو در جای خود ثابت است و حرکت ندارد بیننده با نگاه به خودرو احساس می کند که خودرو دارای سرعتی بسیار بالاست،همچنین وجود تهویه هایی که شبیه به آبشش های ماهی طراحی شده اند احساس قدرت بالا را در نظر بیننده به وجود می آورد.

همچنین آنها برای مواقعی هم که مسافری جز راننده نیست تعبیری اندیشه اند تا بهترین آیرودینامیک را بدست آورند آنها امکانی فراهم کرده اند تا در صورت در خواست راننده در پوشی روی قسمت سرنیشین کنار راننده آمده و آن را به یک خودروی تک سرنشین تبدیل کند.

نباید فراموش کنیم که SLR Stirling Moss در نوآوری و طراحی در حال حاصر بی همتاست!

تولید SLR Stirling Moss انحصاری است و فقط 75 عدد از این رویای سرعت ساخته خواهد شد.قیمت SLR Stirling Moss برابر با 750 خزار یورو خواهد بود و  از جون 2009 به تولید خواهد رسید.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۹ساعت 11:39  توسط کاردان  | 

مرسدس اف 800

مرسدس بنز F800

کمپانی مرسدس بنز یک مدل مفهومی دیگر از سری (F) را در موتور شو ژنو به نمایش گذاشت. در این مدل مفهومی از شیک ترین تشکیلات و تکنولوژی های آینده استفاده شده است. بعد از مدل مفهومی F700 مهندسین و طراحان کمپانی مرسدس بنز مدل F800 را طراحی و ساخته اند. طراحی کلی این خودرو بر گرفته از مدل قبلی است به طور کلی سری F مرسدس بنز را می توان مدل مفهومی آن شناخت.  طراحی نوآورانه این مدل نشان دهنده این است که در بخش طراحی مرسدس بنز تغییر و تحولاتی پیش آمده است. نکته جالب در طراحی این خودرو در قسمت درب عقب است به طوری که درب در هنگام باز شدن، به سمت انتهایی خودرو باز می شود که این نوع مکانیزم برای اولین بار در مرسدس بنز طراحی شده است.این مدل دارای دو نوع پیشرانه می باشد، یک پیشرانه دارای موتور مکانیکی شش سیلندر می باشد همراه با مدول هیبریدی که توانایی استفاده از موتور برقی را دارا می باشد. این موتور در مجموع می تواند 300 کیلووات یا 430 اسب بخار انرژی تولید کند. دیگر موتور این خودرو هیدروژنی می باشد که دارای یک مخزن گاز هیدروژن برای راه اندازی موتور و یک موتور الکتریکی برای محور عقب طراحی شده که توسط باطری لیتیومی که در زیر صندلی عقب قرار گرفته است شارژ می شود.این مدل می تواند 0 تا 100 کیلومتر را در مدت زمان 4.3 ثانیه بپیماید. این خودرو در هر صد کیلومتر 2.9 لیتر بنزین مصرف می کند که این مصرف خارق العاده می باشد. همچنین درهر کیلومتر تنها 68 گرم گاز دی اکسید کربن تولید می کند. در هنگامی که فقط از موتور الکتریکی استفاده می کند، می تواند با سرعت 120 کیلومتر در ساعت حرکت کند.استراتژی طراحی این مدل مرسدس با همکاری استودیوهای طراحی و بخش های فنی در (سیندل فینگل) بوده است و نیز با همکاری شرکت های (کومو آلمان و ایتالیا). سقف این خودروی مفهومی به صورت سه تکه می باشد که می تواند روشنایی و زیبایی خاصی به داخل خودرو بدهد. نتیجه طراحی این خودرو یک ترکیب نوآورانه و خلاقانه از هنر و صنعت بوده است که به وسیله حس زیبایی و اقتدار خود را به دنیا نشان می دهد.ابتدا و انتهای خودور با برند زیبا و تجاری مرسدس بنز طراحی شده که توانسته از یک خودروی معمولی (به خصوص در قسمت جلو) یک خودروی اسپرت بسازد. مهندسین این خودرو را طوری طراحی و ساخته اند که کاملا با محیط زیست سازگار باشد و یک نمونه از خودورهای سبز باشد.

Gorden Wagener سرپرست تیم طراحی مرسدس بنز می گوید:
F800 ترکیبی از مدل های صندوق دار و مدل هایی که صندوق با سقف یکی است می باشد که با طراحی احساسی که در این مدل وجود دارد توانسته خود را از دیگر نمونه ها جدا کند.

در طراحی بدنه این خودروی مفهومی از خطوطی استفاده شده است که همانند امواج دربا به داخل خودرو فرو رفته و بیرون آمده است. این خطوط کاملا به هم مربوط می شوند و در اطراف خودرو کاملا نمایان هستند و چشم بیننده را به گردش در می آورد.جلو پنجره، چراغ ها، هواکش ها طوری طراحی شده است که هر چه بیشتر ظاهر این خودروی زیبا را خشمگین تر و اسپرت تر نشان دهد. در قسمت داخلی این خودوری مفهومی بیشتر از چوب مرغوب طبیعی استفاده شده (در قسمت صندلی ها، کناره درها، کنسول و...) و همچنین از صفحه نمایش گری که می تواند اجسام دور را به خصوص در شب به راحتی نشان دهد، استفاده شده است.در طراحی داخلی این خودرو کاملا از اصول ارگونومی استفاده شده است تا کاربر بتواند احساس لذت و راحتی در هنگام استفاده را داشته باشد.

در سیستم روشنایی خودرو از لامپ های (ال ای دی) پیشرفته و چند حالته استفاده شده است که بستگی به فشار پدال ترمز نور آنها تغییر می کند.در چراغ های جلو از فیبر نوری استفاده شده است که علاوه بر تنظیم شدت نور دارای کارایی بالایی می باشد و می تواند در مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گیرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۹ساعت 11:21  توسط کاردان  | 

ام جی ، شوالیه ی چینی

 

سال 1922 در آکسفورد انگلستان خودرو فروشی به نام موریس با طراحی سسیل کیمبر دست به تغییر و اسپرت کردن خودرو ها می زد این نام آنقدر موفق عمل کرد که در سال 1923 نخستین خودرو با لوگوی ام جی به معنای Morris Garage راهی بازار شد . این کارخانه پس از گذشت 82 سال کار کردن در آستانه ی ورشکستگی بود که سهامش بین کارخانه های بی ام و ، ام جی روور گروپ و بریتیش لیلاند در حال دست به دست شدن بود که بالاخره در 22 جولای سال 2005 توسط گروه خودرو سازی نانجینگ چین خریداری شد و دوباره به حیات خود ادامه داد.

ام جی چینی در سال 2008 میلادی دست به تولید خودروهای Roewe یا ام جی 550 و750  زد که در چین با استقبال خوبی روبرو شد و در سال 2009 این کارخانه تصمیم به وارد کردن خودروهای خود به ایران شد. اولین خودروی وارد شده ی ام جی در ایران ام جی 550 است که نسبت به امکانات نه چندان زیادش، قیمت گرانی دارد مثلا اگر آنرا با هیوندای آوانته ی اتوماتیک یا سراتو ی 34 میلیون تومانی مقایسه کنید متوجه صحبت های من می شوید. البته ام جی روی کاغذ از آوانته یا سراتو ضعیف تر است اما وقتی با آن رانندگی می کنید یا سوار آن می شوید متوجه سلاح مخفی شوالیه یعنی توربو شارجر آن می شوید ، که آنرا بالا تر از رقبای خود می برد. اما با این پول میتوانید یک سوناتای 2010 بخرید که تمام امکانات ام جی را دارد به علاوه ی اینکه یک خودروی کره ای است و قدرتی دو برابر شوالیه ی چینی دارد . اگر از نظر ظاهری هم منصفانه قضاوت کنیم سوناتا هم ظاهری فوق العاده زیبا تر از ام جی دارد و هم نسبت به ام جی جوان پسندانه تر است. خلاصه همه ی اینها ثابت می کند که چین یک خودرو ی ضعیف و تقریبا زشت را روانه ی بازار کرده . البته شرکت ایران خودرو هنوز اجازه ی تولید انبوه این خودرو را نداده است ولی هم اکنون مدل وارداتی این خودرو را می توانید در بازار پیدا کنید.

سواری

وقتی سوار خودرو می شوید توجه شما به دکمه ی استارت و کنسول وسط جلب می شود، البته شوالیه دو دکمه ی استارت یدکی را هم دارد! که به نظر من جز پایین آوردن امنیت خودرو هیچ فایده ی دیگری ندارد. بعد از همه ی اینها قفل کردن در های خودرو برای خودش فرآیندی دارد. وقتی دکمه ی قفل مرکزی وسط کنسول خودرو را فشار می دهید چند ثانیه طول می کشد که در ها قفل شوند و همین امر باعث پایین رفتن امنیت خودرو می شود. همینطور صندوق عقب خودرو جلوی دید آیینه ی عقب را می گیرد و خلاصه ی کلام اگر بخواهیم از نظر امنیتی به شوالیه امتیاز بدهیم نمره ی این اسباب بازی چینی چندان مطلوب نیست. اگر از امکانات خوب ماشین هم بخواهیم بگوییم می توان رهیاب ماهواره ای ، کروز کنترل هوشمند، دوربین دید عقب ، سنسور باران و نشانگر باد تایر ها را نام برد که هیچ کدام از اینها لذت سواری یک هیوندای یا یک سراتو را به شما نمی دهد.البته چینی ها این خودرو را برای رقابت با پژو 407 و فورد موندئو ساختند ولی اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم این خودرو را فقط با کیا سراتو می توان مقایسه نمود.

دکتر قریشی زاده

جدول مقایسه در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۸۹ساعت 22:57  توسط کاردان  | 

پرادوی 2010

توبوتا پرادوی جدید 2010

با آزاد شدن واردات خودرو به ایران تویوتا یکی از اولین برند هایی بود که صادرات خود را به ایران آغاز کرد. در بین صادرات خودرو های تویوتا دو خودروی پرادو و کمری نسبت به سایرخودرو های این شرکت با استقبال بیشتری مواجه شدند. پرادو در چهار مدل وی ایکس دو در،وی ایکس چهاردر و جی ایکس دو در و چهار در  ، و کمری هم در دو مدل جی ایکس آی و ایکس ال آی در بازار ایران عرضه شدند. اولین مدل پرادویی که به این وارد شد مربوط به نسل 2003 -2009 بود. البته پس از گذشت شش سال بالاخره تویوتا تغییراتی در این خودرو داد. پرادوی جدید در دو مدل آفرود و آنرود در بازار ایران موجود است. و اگر بخواهیم کل مطلب را در یک جمله خلاصه کنیم باید بگوییم خودروی معرکه ای است.و در مجموع نسبت به پرادوی قدیمی خیلی تغییر کرده است . در پرادوی جدید ابهت و زیبایی به تمام وکمال خودش را نشان می دهد ، و نسبت به مدل قبلی هم واقعا زیبا تر شده. مشکل عمده ای که پرادوی قبلی داشت این بود که این خودرو فنر های خیلی نرمی داشت و سر پیچ ها بدنه ی خودرو خیلی به سمت مخالف کشیده می شد که همین امر راننده ی خودرو را دچار دردسر می کرد و احساس واژ گونی به راننده ی خودرو دست می داد اما در مدل جدید همه ی این مشکلات حل شده و به نظر من چهره ی ماشین جوان پسندانه تر هم شده . این غول بی شاخ و دم 90 میلیون تومانی واقعا نسبت به رقبای خود در بازار سر تر است چرا که با قیمت ارزان صاحب یک خودروی بیابانی منحصر به فرد می شوید. در مقایسه ی امکانات بیابانی این اتومبیل غول پیکر با پورشه ی کاین توربو اس متوجه می شوید که تویوتا در ساخت این خودرو چقدر سخاوتمندانه عمل کرده . در واقع تویوتا خودرویی چند منظوره ساخته که هم بدرد جاده های بیابانی بخورد و هم در داخل شهر خودرویی مناسب باشد. پس احتمال اینکه در بازار حتی جای پورشه کاین را هم بگیرد کم نیست. البته در مدل جدید پرادو کمی هم شبیه لکسوس آر ایکس 350 شده که می توان همین را یک ضعف تلقی کرد ولی از همه ی اینها که بگذریم و سری به امکاناتش بزنیم متوجه می شوید که خیلی دوست دارید تا یک پرادو داشته باشید. با نگاهی به جدول خیلی راحت می توان فهمید که پرادو چقدر از بقیه سر تر است. پس اگر 90 میلیون تومان پول دارید فقط پرادو ی مدل 2010 بخرید.

 دکتر قریشی زاده

 جدول مقایسه ی خودرو در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۸۹ساعت 22:50  توسط کاردان  | 

انقلاب فولکس واگن در طراحی موتور های بنزینی

انقلاب فولکس‌واگن در طراحی موتورهای بنزینی

انقلاب فولکس واگن در طراحی موتور های بنزینی

دانش > فناوری  - موتور 1.4 لیتری 4 سیلندر با قدرت 172 اسب بخار و مصرف 5.3 لیتر در هر 100 کیلومتر! این تازه‌ترین دستاورد موتورهای بنزینی است که فولکس‌واگن با ترکیب توربوشارژر و سوپرشارژر به آن دست یافته و تا سال دیگر به بازار عرضه می‌کند.

این روزها همه جا بحث از خودروهای الکتریکی و فناوری‌های سبز است، اما این فناوری‌ها نه تنها موتورهای احتراق داخلی یا درون‌سوز فعلی را به کناری نرانده، که سبب شده‌اند علی‌رغم گذشت یک قرن از عمر موتورهای درون‌سوز، این فناوری به رشد روزافزون خود ادامه دهند.

به گزارش پاپ ساینس، در حال حاضر بیش از 99 درصد از خودروهای جدید هنوز هم از موتورهای احتراق داخلی استفاده می‌کنند. این مورد شامل خودروهای هیبریدی نیز می‌شود که باتری‌ها و موتورهای الکتریکی آن‌ها، تمام انرژی خود را از احتراق بنزین به دست می‌آورند. حتی خودروسازانی که سرسختانه در حال کار روی انرژی‌های جایگزین هستند، موتورهای احتراق داخلی را سیستم محرکه اصلی خودروهای خود در چند دهه آینده می‌دانند.

این موضوع الزاما خبر بدی نیست. از یک‌سو دولت‌مردان کشورهای صنعتی به دنبال کنترل میزان تولید گاز دی‌اکسید کربن خودروها هستند. هرچند هرگز نمی‌توان تولید گاز دی‌اکسیدکربن را به صفر رساند، اما بعضی از موتورهای درون‌سوز تولید ترکیبات آلاینده را به صفر نزدیک کرده‌اند.

از سوی دیگر، خودروسازان به دنبال کوچک کردن اندازه موتورها بدون از دست دادن قدرت و روانی کار آن هستند و توانسته‌اند موتورهایی بسیار کارآمد و منطبق بر استانداردهای جهانی بسازند که تا 600 اسب بخار قدرت داشته باشند.
در حال حاضر، خودروسازان روی سه فناوری جدید در خودروهای خود کار می‌کنند که قرار است در نمایشگاه‌های خودروی 2011 رسما معرفی شوند. در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

شارژرهای دوقلوی فولکس‌واگن
سوپرشارژرها و توربوشارژرها یکی از بهترین راه‌حل‌های ابداعی برای افزایش کارآیی موتور به شمار می‌روند. آن‌هابخشی از انرژی اتلافی موتور را برای فشرده‌ کردن هوای ورودی استفاده می‌کنند و آن‌را با قدرت وارد سیلندرها می‌کنند.
با وجود هوای بیش‌تر، امکان افزایش سوخت نیز فراهم می‌شود و این، بدان معنی است که می‌توان بدون بزرگ‌تر کردن حجم موتور و افزایش سیلندرها به قدرت بیش‌تری دست پیدا کرد.

در سوپرشارژر، فشرده‌کننده (کمپرسور) هوا توسط تسمه‌ای متصل به موتور به کار می‌افتند و می‌تواند قدرت موتور را حتی در کندترین دور موتور نیز افزایش دهد؛ این در حالی است که در توربوشارژر، توربین‌هایی بر سر راه گازهای خروجی (اگزوز) قرار می‌گیرند که از انرژی حرارتی تلف‌شده در اگزوز برای فشرده کردن هوای ورودی کمک می‌گیرند. به همین دللی، توربوشارژر فقط در دورهای بالا به افزایش توان خودرو کمک می‌کند.

چند ده سال از اختراع سوپرشارژر و توربوشارژر می‌گذرد، اما تاکنون نمی‌شد این دو فناوری را همزمان روی یک موتور نصب کرد. علاقمندان به ارتقای موتورهای خودرو مجبور بودند خودروی خود را یا به سوپرشارژر مجهز کنند یا به توربوشارژر.
اما فولکس‌واگن برای اولین بار در جهان موفق شد این مشکل را حل کند و موتوری را بسازد که از هر دوی این روش‌ها برای دست‌یابی به بیش‌ترین قدرت در کم‌ترین اندازه موتور بهره ببرد. این موتور انقلابی Twincharger 1.4 TSI نام گرفته است.

در توین‌شارژر، وقتی‌که سرعت موتور به نقطه مرزی فعالیت توربوشارژر می‌رسد، سوپرشارژ اجازه می‌دهد توربوشارژر کنترل را در دست بگیرد. به عبارت دیگر، در دورهای پایین، سوپرشارژر وارد مدار می‌شود و هوای فشرده را به درون سیلندرها می‌فرستد؛ اما در دورهای بالا که گازهای اگزوز به اندازه کافی تولید می‌شود، توربوشارژر کار خود را آغاز می‌کند.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی ترکیب سوپرشارژر و توربوشارژر، این بود که راننده نتواند جابه‌جایی بین دو حالت توربوشارژر و سوپرشارژر را تشخیص دهد. رفع این مشکل یکی از چالش‌های پیش روی توین‌شارژر بود و نیاز به نوعی کنترل‌های پیچیده کامپیوتری داشت که تا همین اواخر وجود نداشت.

توین‌شارژر، موتوری 4 سیلندر و 1.4 لیتری است که می‌تواند به قدرت 172 اسب‌بخار (128 کیلووات) دست پیدا کند. این مقدار حتی از قدرت تولیدی بسیاری از موتورهایی که حجمشان تا 50 درصد بزرگ‌تر است هم بیش‌تر است. در آزمایش خودروی مجهز به توین‌شارژر هم مشخص شد که در بزرگراه‌های اروپا، این خودرو به ازای هر 100 کیلومتر، 5.28 لیتر بنزین (45 مایل به ازای هر گالن) مصرف می‌کند.

هرقدر این دستاورد بزرگ است، بازار آن در سراسر جهان نامشخص است. در آمریکای شمالی، قیمت بنزین نسبتا ارزان است و به همین دلیل، فولکس‌واگن در حال حاضر امیدی به بازار توین‌شارژر‌ها در ایالات متحده ندارد. اما استوارت جانسون، مدیر مرکز زیست‌محیطی و مهندسی فولکس‌واگن معتقد است با یک تغییر بزرگ در قیمت بنزین (که دور از انتظار هم نیست)، همه چیز عوض خواهد شد.

فولکس‌واگن هم‌چنین در حال ساخت موتورهای هیبریدی ()ترکیبی Jetta است که موتور توربوشارژر را با موتور الکتریکی و باتری‌ ترکیب کرده است و احتمالا تا سال 2012 / 1391 به بازار آمریکا ارائه خواهد داد.

موتور دیزلی بدون آلایندگی!
موتورهای دیزلی به دلیل چگالی بالای انرژی حاصل از سوخت، کارآمدی بالایی دارند. کافی است هوا را به همراه افشره‌ای از سوخت درون سیلندر موتور فشرده کنید تا بدون نیاز به جرقه، احتراق به شکل خودکار انجام شود. اما موتورهای دیزلی به روش‌های جدید و گران‌قیمتی نیاز دارند تا آلودگی‌ها را از گازهای اگزوز تصفیه کنند.

به تازگی مهندسان موتورهایی ساخته‌اند که به شیوه یک موتور دیزلی کار می‌کند، اما سوختش تمیزتر است. این موتور که اچ.سی.سی.آی نام گرفته، (موتور کمپرسی با بار یکنواخت) کارکرد موتور را تا 15 درصد افزایش می‌دهد.

در خودروهای دیزلی سنگین از گازوئیل استفاده می‌شود که احتراق خودکار آن را می‌توان کنترل کرد؛ اما وقتی به جای گازوئیل از بنزین استفاده کنیم، هرچند بازهم می‌توان احتراق خودکار ایجاد کرد، اما کنترل احتراق حاصل بسیار دشوار است. موتورهای اچ.سی.سی.آی با ترکیب دقیق مقادیر هوای تازه و گازهای سوخته شده اگزوز در داخل سیلندر عمل می‌کنند، بدین‌شکل که گرمای اگزوز برای کنترل احتراق خودکار استفاده می‌شود. ساخت موتورهای اچ.سی.سی.آی نیاز به پیشرفت‌های مدرن در موتورهای درون سوز دارد که از جمله آن باید به زمان‌دهی پیچیده و متغیر سوپاپ‌ها و تزریق مستقیم سوخت اشاره کرد. شرکت‌های جنرال‌موتورز و فولکس‌واگن، موتورهای اچ.سی.سی.آی بنزینی تولید کرده اند و در حال آزمایش آن‌ها هستند. پیش‌بینی می‌شود این موتورها تا نیمه دهه جاری وارد بازار شوند.

موتور ترکیبی (هیبریدی) E 300 Bluetec
موتورهای ترکیبی (هیبریدی) برای رانندگی در شهر گزینه ایده‌آلی به شمار می‌روند، زیرا استفاده از موتورهای برقی در ترافیک‌های کند شهری بسیار به‌صرفه است و در بزرگراه ها هم می‌توان از موتورهای درون‌سوز بنزینی استفاده کرد.

اما شرکت مرسدس تصمیم دارد در اولین خودروی هیبریدی دیزلی جهان، این دو قابلیت را با هم ترکیب کند. خودروی هیبریدی 4 نفره E 300 BlueTec از اواخر سال آینده در بازار اروپا عرضه خواهد شد. در این خودروی کلاس E، یک موتور دیزلی کارآمد 2.2 لیتری با 204 اسب بخار قدرت با یک موتور الکتریکی و یک باتری یون لیتیوم ترکیب شده و می‌تواند به ازای هر 100 کیلومتر، تنها 4 لیتر سوخت مصرف کند! (58 مایل با یک گالن)

این خودرو هم‌چنین توانسته تولید دی‌اکسیدکربن خود را در مقایسه با دیگر خودروهای جدید به مقدار 33درصد کاهش دهد. اما مشکل اصلی اینجاست که خودروهای دیزلی و هیبریدی از مدل‌های بنزینی گران‌ترند و قرار دادن هر دو موتور در یک خودرو به تنهایی می‌تواند هزاران دلار به قیمت آن خودرو اضافه کنه.

+ نوشته شده در  شنبه دوم مرداد ۱۳۸۹ساعت 16:51  توسط کاردان  | 

فرمان خودروهای آینده در دست کیست؟

فرمان خودروهای آینده در دست کیست؟

فرمان خودروهای آینده در دست کیست؟

 آمار بالای تصادفات جاده‌ای و نقش به‌سزای خطای انسانی در آنها، خودروسازان را به ساخت خودروهایی تشویق کرده که در شرایط حساس و پیچیده، فرمان را از دست انسان گرفته و به هدایت خودکار خواهند سپرد.

نیک فلمینگ: باب میان پارکینگ هتل ایستاده بود، جایی در مسیر حرکت اتومبیل و چندمتری بیشتر با من فاصله نداشت. فرصت چندانی نداشتم و به جای ترمز، با قدرت پا را روی پدال گاز فشار دادم. صدای بیپ‌بیپ هشدار‌دهنده‌ای به گوش می‌رسید، چراغ‌های خطر روشن شدند، ترمز خودکار عمل کرد و ماشین درست جلوی یک‌جفت کفش کتانی کوچک از حرکت ایستاد.

باب که ماکت یک کودک است، باعث شد اولین رانندگی با اتومبیل مجهز به سیستم تشخیص برخورد قریب‌الوقوع با عابران پیاده را تجربه کنم. این سیستم که دارد آزمون‌های پایانی را از سر می گذراند، از اواسط اردیبهشت‌ماه امسال توسط شرکت سوئدی ولوو، در مدل جدید S60 وارد بازار خواهد شد.

این سیستم از حسگرهای پیشرفته‌ای ساخته‌شده که ترکیبی از دوربینها، رادار و پرتوهای لیزر هستند. نسل‌های قدیمی‌تر این حسگرها دارند برای تشخیص فاصله اتومبیل از خودرو پیش رو و کاهش سرعت آن در صورت لزوم به کار گرفته می‌شوند و فناوری ساخت آنها با فناوری سیستم‌های توقف در محل پارک نیمه‌خودکار نیز مشابه است.

خودروجوناس اکمارک، محقق شرکت ولوو می‌گوید: «در حال حاضر وارد دورانی شده‌ایم که در آن رانندگان به اطلاعات لحظه‌ای در مورد آب‌و‌هوا، تصادف‌های احتمالی و شرایط ترافیکی بزرگراه‌ها دسترسی دارند. ما با استفاده از این سیستم‌ کارآیی سوخت اتومبیل را بهبود می‌دهیم و امکان رانندگی کم‌تنش‌تری را برای راننده و سرنشینان اتومبیل فراهم می‌کنیم. هدف بلندمدت ما هم رسیدن به سیستمی است که در آن دیگر تصادف جایی نداشته باشد».

آلن تاوب، قائم‌مقام بخش تحقیق‌و‌توسعه جنرال‌ موتور می‌گوید: «ما در نهایت اتومبیل‌هایی خواهیم داشت که رانندگی می‌کنند تا امکان اشتباه را از بشر جایزالخطا بگیرند. فکر می‌کنم تا سال 2015 شاهد انواع نیمه‌خودکار این اتومبیل‌ها در بزرگراه‌ها باشیم. آنها به خوبی می‌توانند از عهده رانندگی در بزرگراه‌ها بربیایند، اما عبور از تقاطع‌ها یا خیابان‌های کوچک شلوغ باز هم به عهده راننده خواهد بود. احتمالا اتومبیل‌های تمام‌خودکار حدود 10 سال دیگر وارد بازار خواهند شد و دیگر نیازی به هدایت توسط راننده وجود نخواهد داشت».

تصادفات جاده‌ای در قاره اروپا و ایالات متحده سالانه بیش از 76هزار قربانی می‌گیرد که در 90‌درصد موارد خطای انسانی هم دخیل است. سیستم SRIS سرنام «سیستم اطلاعات جاده‌ای متغیر» از سال 2008 به صورت آزمایشی در سوئد و با نصب کامپیوترها و حسگرهای گوناگون در 100 خودرو به اجرا درآمده است. در این سیستم بر خلاف سیستم تهیه‌شده توسط ولوو تمامی خودروها هر 5 دقیقه یک‌بار اطلاعات جمع‌آوری‌شده از تعداد ترمزها، دید در مه، استفاده از شیشه‌پاک‌کن در شیشه جلو و و سیستمهای ثابت الکترونیک را همراه با تغییرات آب‌وهوا به بانک مرکزی داده‌ها ارسال خواهند کرد.
بررسی‌ها نشان می‌دهند این سیستم می‌تواند تصویر روشن‌تری از شرایط جاده برای رانندگان فراهم کند، امکان رانندگی ایمن‌تری به آنها بدهد و حتی از تعداد کشته‌شدگان نیز بکاهد.

خودرو

به دلیل حمایت‌های دولت ژاپن از برنامه‌های کنترل ترافیک، در این کشور دارد سیستم ترافیکی پیچیده‌تری به اجرا در می‌آید. در واقع شبکه‌ای متشکل از پرتوهای زیرقرمز، مایکروویو و فرستنده‌های رادیویی که در کنار جاده‌ها تعبیه‌شده است، اطلاعاتی در مورد تقاطع‌ها، تعمیرات جاده‌ای، تصادفات، آب‌و‌هوا، محدویت‌های اعمال‌شده برای سرعت و وجود یا عدم‌وجود محل توقف را به حدود 2‌میلیون خودرو مخابره خواهد کرد.

در ماههای آتی، 20 تقاطع اصلی در شهرهای توکیو و کاناگاوا به دوربین و حسگرهایی مجهز خواهند شد که با اتصال به شبکه فعلی، مواردی مانند ادغام چندین مسیر ورودی به یک خیابان یا ترافیک تقاطع‌ها را به رانندگان اطلاع خواهند داد. سیستم جدیدتری که بعدا مورد استفاده قرار خواهد گرفت اطلاعاتی از چراغ‌های راهنما، توقف‌ها، حتی جمعیت عابران پیاده و دوچرخه‌سواران را در تمامی تقاطع‌های اصلی در اختیار رانندگان قرار خواهد داد. این سیستم اواسط سال 2011 میلادی آغاز به کار خواهد کرد.

امنیت برای همه اتومبیل‌ها
در اروپا و ایالات متحده، راه حلی آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر پیش‌بینی شده است. ارتباط مستقیم خودروها به وسیله سیستم رابط بی‌سیم و شبکه‌ای که بتواند اطلاعاتی مانند شرایط جاده، آب و هوا و تصادفات را به اشتراک بگذارد.

شناخته‌شده‌ترین این سیستم‌ها حاصل همکاری هفت خودروساز اروپایی و دانشگاه‌ها است که از کاروانی شامل هشت اتومبیل تشکیل‌شده که توسط یک اتومبیل رهبر با راننده‌ای حرفه‌ای هدایت خواهند شد و برای سفرهای طولانی بسیار‌مناسب است.

باس

رانندگان می‌توانند جایی در این کاروان رزرو کنند و در حالی که اتومبیل آنها توسط نرم‌افزار تعبیه‌شده در اتومبیل راهنما و سیستم بی‌سیم هدایت می‌شود، به مطالعه، استراحت و یا تماشای مناظر بپردازند. در این روش علاوه بر اینکه احتمال تصادف تقریبا از بین می‌رود، هر اتومبیل فضای جاده‌ای کمتری را اشغال خواهد کرد و به سوخت کمتری نیز نیاز خواهد داشت. هر زمان که لازم باشد، این ارتباط قطع می‌شود تا هر راننده به هدایت اتومبیل خود بپردازد و از کاروان جدا شود.

این سیستم در سال جاری به صورت آزمایشی در سوئد و سپس انگلستان به اجرا درخواهد آمد و در صورت موفقیت‌آمیز بودن اواخر سال آینده در جاده‌های اسپانیا نیز آغاز خواهد شد. اما پیش از آغاز این طرح باید کنسرسیوم SARTRE چگونگی ارتباط اتومبیل‌های عضو کاروان را با سایر اتومبیل‌های در حال حرکت در جاده مشخص کند و شکل سبقت گرفتن هر اتومبیل از اتومبیل‌های خارج از کاروان، بدون خروج از محدوده ارتباط بی‌سیم نیز بررسی شود.

طرح اتومبیل‌های تمام‌خودکار از اتومبیلی آزمایشی به نام «باس» اقتباس خواهد شد. این اتومبیل روباتیک استثنایی که توسط تیمی از دانشجویان مهندسی دانشگاه کارنگی‌ملون در پیتسبرگ، پنسیلوانیا و حمایت جنرال موتور ساخته شده، برنده جایزه 2‌میلیون دلاری دارپا بوده است.

«باس» با استفاده از حسگرهای لیزر، دوربین‌ها، رادار و سیستم جی.پی.اس اطلاعات لحظه‌ای را از محیط دریافت می‌کند و با کمک الگو‌ها و قوانین رانندگی بهترین مسیر و موقعیت را تعیین خواهد کرد. این اتومبیل از تجهیزاتی به اندازه ده کامپیوتر خانگی برای این حرکت بی‌نقص استفاده می‌کند.

برای استفاده از این سیستم روباتیک در اتومبیل‌های آینده باید آنرا به مراتب ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر کرد و امکانی هم برای تبدیل بخش‌های خودکار و هدایت انسانی به یکدیگر در آن در نظر گرفت، چیزی که «باس» برای حرکت به آن نیازی نداشته است.

+ نوشته شده در  شنبه دوم مرداد ۱۳۸۹ساعت 16:43  توسط کاردان  | 

تاریخچه ی شرکت رولز رویس

تاریخچه اتومبیل رولز رویس Rolls Royce

اتومبیل رولزرویس از بهترین اتومبیل های لیموزین در جهان است. مهندس "رویس" همواره بهترین معیارها و استانداردها را برای ساخت اتومبیل های خود در نظر می گرفت. رولزرویس در سال 1906به عنوان شرکت ساخت موتور های بادی (موتورهایی که باجریان هواکار می کند) توسط هنری رویس و چارلز استوارت، تأسیس شد. در سال 1971بخش اتومبیل سازی این شرکت تحت عنوان رولزرویس موتور از کارخانه مادر که ساخت موتور پیشرفته جت 211RB ضرر زیادی به آن زده بود جدا شد و هویت مستقلی به خود گرفت. از این تاریخ تا سال 1987 مالکیت رولزرویس تحت نظر دولت قرار گرفت تا اینکه در همین سال به عنوان سرکت سهامی عام رولز رویس به بخش خصوصی سپرده شد.

رولزرویس فانتوم


رولز رویس فانتوم کوپه

"فردریک هنری رویس" "Frederick Henry Royce" در 27 می 1863 میلادی در آلوتن نزدیک پترزبورگ به دنیا آمد. او پسر یک آسیابان بود که در کارش ورشکست شده بود. وی که کوچک ترین فرزند خانواده بود، بعد از ورشکستگی شرکت اجاره ای پدر و مرگ نابهنگام وی، تامین بخشی از هزینه چهار خواهر و برادر دیگر خود را به عهده گرفت. در اوایل دوران زندگی خود مشاغل متعددی از قبیل روزنامه فروشی و پادویی و تلگراف خانه داشت که این کارها موجب شد که وی تنها یک سال به مدرسه برود. قبل از اینکه او در خط آهن بزرگ شمال شاگردی و نوآموزی را شروع کند، مخارج زندگی اش به وسیله عمه اش پرداخت می شد. مشکلات و مصائب مادی به طور ناگهانی و خیلی زودرس، تعلیمات کارآموزی اش را فسخ نمود و او را مجبور کرد که در یک شرکت تولید کننده ابزار استخدام شود.

وی در اوقات فراغتش به مطالعه دروس مهندسی برق می پرداخت و این مطالعه و گرایش به سوی مسایل فنی سبب گردید تا با یک شرکت مهنسی برق رابطه برقرار کند. سه سال بعد از گذراندن مدت کوتاهی در یک شرکت قطعه سازی به لندن بازگشت و در شرکت نور و قدرت الکتریکی استخدام شد. وظیفه وی در این شرکت تامین روشنایی و نور خیابان های لیورپول بود. قبل از تأسیس شرکت مهندسی برق و الکتریکی خود، در منچستر با سرمایه اندکی که پس انداز کرده بود - حدود70 پوند - شرکتی برای تامین برق در کارگاه ها به نام FH رویس را پایه گذاری و تأسیس کرد. در این شرکت بود که دینام و جرثقیل های الکتریکی را ساخت و با سرمایه به دست آمده توانست کارخانه خود در منچستر را تأسیس کند و توجه خود را معطوف ساخت موتور اتومبیل کند. اولین اتومبیل رویس، یک چهارچرخه فرانسوی ناقص بود که جانشین یک مدل فرانسوی دیگر شد. در طی سال های 1901 تا 1903 میلادی، موتور های مدل دو سیلندر Decauville و دودیون را ساخت. این اتومبیل یک مدل دو سیلندر ناصاف و خشن و پر سر و صدا بود که در طرح آن رویس تغییرات قابل توجهی به وجود آورد و پس از آن اولین اتومبیلش به نام رویس با موتور دو سیلندر و 10 اسب بخار را در سال 1904 ساخت.

charles stewart rolls frederick henry royce
Frederick Henry Royce                   Charles Stewart Rolls  

رویس، اتومبیل دو سیلندری ساخت که هر چند موفقیت تجاری ویژه ای را نصیبش ننمود ولیکن عالی تر از مدل های مشابه فرانسوی اش بود. هنری با معرفی یکی از مدیران نمایشگاه دارش با چارلز رولز آشناشد. "چالز استوارت رولز" "Charles Stewart Rolls"متولد لندن پسر اول بارون لانگتوک بود که از فروش کالسکه های بدون اسبش موفقیت و پیشرفت قابل توجهی کسب کرده و فرد نسبتا مرفهی بود، چرا که درشکه هایش را به طبقه اعیان و اشراف می فروخت. او اشتباهات زیادی در ابتدای کار مرتکب شد ولی بعدها این اشتباهات را اصلاح کرد. چارلز رولز از دوران کودکی به تعمیر موتورهای ماشین علاقه بسیاری داشت. وی در سال 1902 کار خود درزمینه خودرو را با صادر و وارد کردن اتومبیل های فرانسوی شروع کرد. چارلز اولین اتومبیلش را در سن 18 سالگی قبل از ورود به دانشگاه کمبریج ساخت.

با ساخت و تولید اتومبیل، وی اقدام به فروش انواع اتومبیل نمود. لیکن پس از اینکه هنری رویس اتومبیل استثنایی خود را تولید کرد، رولز در هتل Midland منچستر ترتیب ملاقاتی را با وی داد. نتیجه این مذاکره عقد پیمانی بین این دو مرد بود که به اتومبیل رویس توسط سرمایه و پول رولز رونق بخشید. رویس پنج نوع اتومبیل متفاوت را تولید کرد، یک اتومبیل با قدرت 10 اسب بخار، یک اتومبیل با قدرت 15-20 (با موتور و شاسی مشابه) و یک اتومبیل شش سیلندر با 30 اسب بخار قدرت و اتومبیلی با همین قدرت و چهار سیلندر.

رولزرویس 10 اسب بخار


تصویر نخستین نمونه های رولزرویس با قدرت 10 اسب بخار

اتومبیل های فوق در ماه دسامبر 1904 میلادی در نمایشگاه پاریس به نمایش درآمدند. این دو، همکاریشان با هم در زمینه تولید اتومبیل را در سال 1906 آغاز کردند. در همان زمان "رولز" و "رویس" موافقت کردند که اتومبیل های تولیدی شان را از این به بعد تحت عنوان "رولزرویس" بسازند و بفروشند. این شراکت در واقع با نام "رولزرویس" به طور عملی قوت یافت. رویس امور تفکیکی رابر عهده داشت و رولز امور بانکی و تجاری را بر عهده و سرمایه لازم برای ساخت اتومبیل چهار سیلندر را فراهم کرد.

کارگاه رولزرویس
کارگاه اولیه رولزرویس در منچستر

اولین اتومبیلی که با نام "رولزرویس" به فروش رسید مدل Silver Chost با موتور شش سیلندر خطی بود که در سال 1906 تولید و در کمتر از یک سال به عنوان بهترین اتومبیل سال دنیا برگزیده شد. همکاری این دو همکار با هم بیش از 6 سال طول نکشید. زیرا چارلز در سن 32 سالگی در 12 جولای 1910 میلادی در سانحه هوایی درگذشت. وی اولین بریتانیایی بود که بر اثر سقوط هواپیمایی درگذشت. بعد از مرگ وی هنری رویس به تنهایی هدایت کارخانه رابر عهده گرفت. طی جنگ جهانی اول، رویس برای ارتش انگلستان موتورهای هوا پیما تولید می کرد. بعد از اتمام جنگ تولید موتور و شاسی اتومبیل را دوباره آغاز کرد. وی به خاطر خدمات شایانی که در زمینه ساخت موتور هواپیما و اتومبیل انجام داده بود در سال 1930 لقب شوالیه را آن خود کرد. رولزرویس یکی از پیشرفته ترین کارخانه ها در زمینه ساخت موتور هواپیما است تا جایی که موتور هواپیمای کنکورد توسط این کارخانه ساخته شدند.

آرم رولزرویسپس از این اتفاق، رویس بنتلی موتور را خریداری کرد. وی در سن 70 سالگی در حالی که مشغول کشیدن طرح های جدیدی برای افزایش سرعت اتومبیل هایش بود درگذشت. هنری رویس بسیار کار می کرد و مشهور بود و به این دلیل هیچ گاه به خانواده خود نمی رسید که به همین دلیل همسرش نیز او را رها کرد هیچ گاه یک وعده غذای کافی نداشته و به همین علت جسم ضعیفی داشت. رویس که در اواخر عمرش به کلی ناتوان و علیل گردیده بود. در نهایت کار زیاد سرانجام در تاریخ 22 آوریل 1933 چشم از جهان فرو بست. حال کارخانه ای که این مرد رنجور آن را پایه گذاری کرده برای ثروتمندان خودروهای گران قیمت می سازد.

آرم کارخانه "رولزرویس" عبارت است از یک زمینه سیاه که در آن دو عدد حرف R انگلیسی بر روی هم نوشته شده است. این دو حرف معرف نام آقای رولز و رویس هستند. بر روی جلو پنجره تمامی رولز رویس هایی که از سال 1911 به بعد ساخته شده اند مجسمه یک فرشته از جنس طلا قرار گرفته که امیلی نام دارد و به عقیده بسیاری این فرشته تمثال دختری است که آقای رویس به آن دل بسته بود ولی هرگز موفق به ازدواج با او نشد. برخی هم معتقدند این فرشته سمبل آرامش است و The Spirit of Extacy نام دارد. این مجسمه از طلای 24 عیار و به روش ریخته گری سنتی ساخته می شود که این باعث می شود تا هیچ کدام از این مجسمه ها کاملا شبیه به هم نباشند.

آرم تمامی مدل های "رولز رویس" تا سال 1933 با لعاب قرمز پوشیده بود و سپس به رنگ سیاه تغییر پیدا کرد و این تغییر رنگ دلیلی جز درگذشت رویس در آن سال نداشت که به احترام مقام والا و بزرگش، مسئولین کمپانی برای همیشه آرم اتومبیل را سیاه کردند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۸۹ساعت 16:35  توسط کاردان  | 

بوگاتی رکورد دار سرعت

شاه اتومبیل ها

2010 Bugatti 16/4 Veyron Super Sport

در میان انبوه اخبار مربوط به اتومبیل یافتن خبری با ارزش کار سختی است .

فراری، لامبورگینی، پوروشه، اتم ،کوروت،فورد، التیمیت آئرو و... اما باز بوگاتی ویرون با نام سوپر اسپرت نام یک گروه از اتومبیلهای خاص را به تنهائی و جسارت به خود می گیرید. نامی که نفس رقبا را برای کسب آن خواهد گرفت.

اما تصور سرعت 431 کیلومتر تصور سختی است. و از آن سختر  رسیدن به این سرعت بر روی زمین است . و از آن سخت تر رسیدن به این سرعت در آسفالت نه کویر های نمکی وسیع است.

کسانی که سابقه رانندگی با سرعت های بسیار بالا را دارند . حتما احساس نیاز شدید به هندلینگ و ترمز های قدرتنمد را در خودروی  خود حس نموده اند. ایستائی که اعتماد به نفس برای راننده جهت فشار بر پدال گاز را فراهم می کند.

تقریبا از سرعت بالای 180 کیلومتر در ساعت مبارزه با جریان هوا خودش را نشان می دهد. و هر چه سرعت بیشتر می شود. قدرت ایستادگی هوا بیشتر خودش را نشان می دهد . قدرت مورد نیاز برای کسب 250 کیلومتر در ساعت بسیار بیشتر از 240 است . و با تصاعدی چشمگیر قدرت در فاصله 390 تا 400 کیلومتر طوفانی از تکنولوژی  را طلب می کند .اینجاست که ویرون سوپر اسپرت 1200 اسب بخار را برای این سرعت مشخص می کند.

جریان شدید سوخت ، حجم سریع هوای ورودی ، تخلیه سریع آتش سوزان و مستمر  از سینه موتور ، گردش فوق العاده سریع روغن ، بالانس قدرت و استحکام قطعات ،محاسبات فوق سریع و هوشمند دیجیتال خودرو، غلبه بر فشارهای لحظه ای اما قدرتمند، وارده شده بر چرخها، حرارت صعودی تایرها، قدرت باز دارندگی ترمز، حساسیت فرمان و.....

در سرعتهای بالا اولین عامل مطالعات آئرودینامیک است. هوا با قدرتی باز دارنده سفینه را تماما در بر می گیرید و با هدایت خطوط طراحی خودرو بافشاری بر بدنه از آن عبور می کند  و با خواست مهندسین هوا بر ای خنک کردن وارد قسمتهای از خودرو می شود و د ر بخشهای اتومبیل را بر سطح جاده با فشار نگه می دارد.اما باز این سرعت قابل تصور نیست. عبور  با سرعت بالای 400 کیلومتر در میان خط های سفید جاده آخرین دانش بشر  را طلب می کند تا برندی چون بوگاتی بر صدر قدرت و توانمندی بنشیند.

انگشت شمار راننده بوگاتی بتواند از مرز 350 کیلومتر در ساعت بگذرد.اتومبیلی بزرگتر از توان رانندگان چه معنائی دارد.

اتومبیلی که در جهان خاکی چند جای خاص برای رانندگان حرفه ای  برای رسیدن عقربه به آخر خط جا دارد.اتومبیلی که از مرز دستان انسان به آرزوهای پایان ناپذیر انسان تکیه دارد.

خودروی جدید Bugatti Veyron با سرعتی برابر 431.304 کیلومتر بر ساعت عنوان سریعترین خودروی جهان را به خود اختصاص داده است.
مدل جدید خودرویی که Super Sport عنوان گرفته است، رکورد پیشین سرعت خودروهای جهان که در سال 2007 توسط خودروی SSC Ultimate Aero در حدود 411 کیلومتر بر ساعت به ثبت رسیده بود را شکست.

خودروی بوگاتی جدید طی آزمایشی پا را از حد انتظارات تیم مهندسان شرکت تولید کننده فراتر گذاشت و نشان داد بهبودهای ایجاد شده در این خودروهای مسابقه تاثیر چشمگیری بر روی سرعت آنها داشته است. تغییرات جدیدی که در این مدل خودرو نسبت به مدل قبلی ایجاد شده توانسته خروجی قدرت آن را از هزار و یک اسب بخار به هزار و 200 اسب بخار افزایش دهد.

در عین حال بدنه خودروی جدید باز طراحی شده و در ساخت آن از فیبرهای کربنی استفاده شده تا از وزن آن کاسته شود. به گفته مدیر مهندسان شرکت بوگاتی، در ابتدا انتظار می رفت سرعت این خودرودر حد 424 کیلومتر بر ساعت باشد اما نتایج تست سرعت خوشایند تر از حد انتظار بود.

بر اساس گزارش تلگراف، تولید انبوه خودروی Super Sport در کنار مدل Veyron از پاییز سال جاری آغاز خواهد شد.

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم تیر ۱۳۸۹ساعت 15:13  توسط کاردان  | 

امن ترين خودروي جهان

پس از انتشار خصوصیات و قابلیت های ویژه ماشین مخصوص رئیس جمهوری امریکا، روسیه مدعی شد قوی ترین و امن ترین ماشین جهان را رئیس جمهوری این کشور دارد.

به گزارش فردا، برخی از روزنامه های روسی دربرابر انتشار خصوصیات ماشین باراک اوباما که یک کادیلاک دی تی اس است به ماشین اختصاصی مدودف اشاره کرده اند که در جهان از لحاظ تکنولوژی برترین است. مرسدس بنز اس کلاس رئیس جمهوری روسیه که ملقب به هایپو است 60 میلیون دلار قیمت دارد.


هایپو که از پشرفته ترین تکنولوژی ها بهره برده است دارای بدنه از آهن و تیتانیوم است که ضد گلوله می باشد و هیچ نوع موشک و بمبی بر ان اثر نمی‌کند. از سوی دیگر دوریین هایی درون این ماشین جاسازی شده است که توانایی فیلمبرداری در شب را دارد.

این مرسدس ۵.۵ متر طول دارد و دارای حمام و دفتر کاری با شش خط تلفن است. کابینه ماشین نیز بخاطر حفاظت از رئیس جمهوری از ساختار ماشین کاملا جدا است و در برابر حملات شیمایی نیز در داخل کسی آسیب نمی بیند.

چندی پیش نیز برخی رسانه‌ها خصوصیات ماشین اوباما را منتشر ساخته و آورده بودند: این خودرو یک لیموزین فوق مدرن است که به لطف استفاده از طیف گسترده ای از فناوریهای روز دنیا به یکی از امنیتی ترین خودروهای جهان تبدیل شده است. درب این خودرو 20 سانتمیتر قطر داشته و به جهت استفاده از آلیاژهای فلزی بسیار سنگین وزنی معادل درب کابین هواپیمای بوئینگ 747 دارد.

شیشه های این خودروی به گونه ای در آن جاسازی شده اند که تنها اوباما می تواند با فشردن دکمه مخصوص آنها را پایین و بالا ببرد. در این خودرو به جز لپ تاپ و فناوری Wi-Fi از تلفن ماهواره ای و خط ارتباطی مستقیم با معاون رئیس جمهور و پنتاگون نیز استفاده شده است.

باک این خودرو نیز با استفاده از پوشش فومی بسیار مستحکمی پوشیده شده است تا درصورت برخورد بسیار شدید خودرو با موانع نیز منفجر نشود.

نکته جالب در این خودرو، شیشه درب قسمت راننده است. این شیشه تنها 5/7 سانتیمتر پایین می آید تا راننده بتواند با عوامل امنیتی صحبت کرده و یا فیشهای مخصوص عبور را از داخل خودرو پرداخت کند.

شاسی خودرو نیز ترکیبی از فلزات فولاد، تیتانیوم، آلومینیوم و سرامیک است که استحکام قابل توجهی به کل آن داده است. بر اساس گزارش Digg.com، در استفاده از تایرها نیز دقت خیره کننده ای شده است. این تایرها تقریبا هیچ گاه پنچر نمی شوند و به جهت استفاده از لایه فلزی در زیر لایه های رویی، حتی در صورت تکه تکه شدن تایر نیز خودرو می تواند با سرعت بالایی از محل حادثه فرار کند.

در داخل بدنه خودرو، اسلحه ویژه ای مجهز به فناوری مادون قرمز قرار دارد. همچنین چندین واحد خونی از اوباما نیز در این بدنه جاسازی شده است تا در مواقع لزوم از آن برای حفظ جان رئیس جمهور در جریان تصادفات استفاده شود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم تیر ۱۳۸۹ساعت 14:48  توسط کاردان  | 

شاهکار چینی

فیات سینا

سینا در ۴ نسل توسط فیات ایتالیا به بازار های کشور های در حال پیشرفت جهان عرضه شده ، این خودرو که سدان فیات پالیو می باشد برای نخستین بار در سال ۱۹۹۶ در کارخانه فیات در برزیل طراحی و عرضه شده و هم اکنون نیز در کشور هایی همچون آرژانتین،لهستان،ترکیه،برزیل،هند،آفریقای جنوبی، چین ، ویتنام،کره شمالی و مصر تولید می شود .با این وجود سینا توانسته همچنان مشتریهای خود را حفظ کند .البته مدلی که در ایران به فروش می رسد توسط شرکت تاپکو از چین وارد می شود.
سینا بیش تر با عنوان سدان پالیو شناخته می شود و تا کنون هم پای پالیو حرکت کرده ولی پس از عرضه مدل فیس لیفت سینا در سال ۲۰۰۷ این محصول فیات شروع به فاصله گرفتن از فیات پالیو کرد . به زعم مشتری ها ، با کیفیت ترین سینا ، مدل آلبیا ( نام سینا در اروپا) است و بی کیفیت ترین آن مدل تولیدی در هند است .. ببینیم مدل تولیدی در بنیان توسعه صنعت خودرو پارس ( تاپکو ) چه جوری از خجالت مردم ایران در می آد !
آمار تولیدی فیات سینا در برزیل بر اساس تقاضا در طی ۳ سال ۴۰ هزار دستگاه افزایش داشته به گونه ای که هم اکنون ۸۱ هزار دستگاه سینا در سال در برزیل تولید می شود .
لازم به ذکره مردم جهان بر اساس تبلیغات فیات ، سینا را با ظاهر کوچک ، قیمت کم و مصرف منطقی می شناسند .

 

فیات سینا

برنامه های بنیات توسعه صنعت خودرو پارس ( تاپکو) :

ثبت نام فیات سینا از ۸ تیر ۸۷ آغاز شده و تا ۲۵ تیر ادامه خواهد داشت .

شرایط ثبت نام سینا این گونه اعلام شده : هنگم ثبت نام مبلغ ۷ میلیون و ۵۰۰ تومان در یافت می شود و مابقی در زمان تحویل خودرو با قیمت روز خودرو های هم کلاس دریافت می شود ، یکی از مدیران تاپکو گفته این خودرو قراره در رنج قیمتی خودرویی مانند هیوندای ورنا باشه ، یعنی حدود ۱۷ میلیون تومان .

کارخانه مونتاژ فیات سینا در ساوه دارای سالن های بدنه سازی ، مونتاژ و خط رنگ پیشرفته خواهد بود و از اول مهر آغاز به کار می کند.

فیات سینا

مشخصات فنی فیات سینا :

پارامتر ها
FIAT SIENA

موتور
۱۴۶۱ سی سی / ۴ سیلندر

حداکثر قدرت
۷۷ اسب بخار

حداکثر گشتاور نیوتون متر
۱۱۵ نیوتون متر / ۳۵۰۰ دور در دقیقه

ماکزیمم سرعت
۱۷۰ کیلومتر بر ساعت

گیربکس
۵ دنده دستی

وزن
۱۱۰۰ کیلوگرم

استاندارد یورو ۴

این مشخصات بر اساس پارامتر های ارائه شده توسط تاپکو نماینده رسمی فیات در ایران است و با برخی مندرجات وبسایت تاپکو تفاوت دارد .

از امکانات فیات سینا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

ترمز ABS ، دو کیسه هوا جلو ، فرمان هیدورلیک ، سیستم ضد سرقت ( immobilizer ) ، میله محافظ جانبی در ها برای حفاظت سرنشینان ، سیستم خودکار قطع سوخت هنگام تصادف ، سیستم cruise control ( ثبت اطلاعات سفر ) ، باز شدن قفل صندوق عقب و باک از داخل خودرو ، سیستم تنظیم صندلی راننده در ۶ جهت ، CD PLAYER ..

پلت فرم ۱۷۸ فیات که سینا روی آن می باشد قابلیت نصب ۱۰ تیپ موتور را داراست و با بنزین و گاز کار می کند .

- از نکات جالبی که از سینا یک خودروی واقعا خانوادگی می سازد حجم صندوق عقب اونه که در نوع خودش و در بین خودرو های هم کلاسش بی نظیره برای نشون دادن این تفاوت عمده بین سینا و دیگر سدان ها :

حجم صندوق عقب سمند : ۵۰۰ لیتر ، تندر-۹۰ ۵۱۰ لیتر ، ۲۰۶ صندوق دار ۴۵۰ لیتر و در مقایسه با این خودرو های به ظاهر جادار حجم صندوق عقب فیات سینا ۵۱۵ لیتره .

تصاویر ارائه شده در سایت رسمی تاپکو نشان دهنده مدل ۲۰۰۷ سینا می باشند ، اما مدل ۲۰۰۸ این خودرو با تغییرات ظاهری قرار است به بازار های اروپا عرضه شود .. هنوز اطمینانی از این که کدام مدل قرار است در کشور تولید شود وجود ندارد .

فیات سینا

امنیت فیات سینا :

شاید برای عده ای توجه به نکات امنیتی یک خودرو در خرید اون آنچنان اهمیت نداشته باشه ولی افرادی هم هستند که امنیت خودرو رو جزو ۳ مورد اول پارامتر های انتخاب یک خودرو قرار می دهند و حتی تعداد ستاره های امنیتی اون خودرو براشون اهمیت زیادی داره ..

مدا اروپایی سینا ( آلبیا ) در روسیه و بر طبق آخرین استاندارد های eroncap مورد آزمایش قرار گرفت تست تصادف از جلو با سرعت ۶۴ کیلومتر بر ساعت که نمره ۸٫۵ رو به خودش اختصاص داد ، به بیان دیگر این نمره معادل ۳ ستاره امنیت است .

مدل چینی سینا (پرلا) در چین توسط chinaNcap در سه مورد مورد آزمایش قرار گرفته که شباهت زیادی به تست NTHSA آمریکا دارد ، پرلا در تست تصادف از جلو نمره ۸٫۰۶ رو به خودش اختصاص داد که معادل ۳ ستاره امنیته ، در تست تصادف نمره ۱۲٫۰۲ که معدل ۴ ستاره است و در تست تصادف از کناره ها نمره ۱۰ رو به خودش اختصاص داده که معادل ۳ ستاره امنیت هست ، و در کل ۳ ستاره امنیت .

هم در اروپا و هم در چین نتیجه تست های امنیت سینا ۳ ستاره امنیت بوده .

فیات سینا

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم تیر ۱۳۸۹ساعت 14:30  توسط کاردان  | 

نبرد چشم بادامي ها براي تسخير بازار جهاني

نبرد چشم بادامی ها در تسخیر بازار خودروسازی جهان

با توجه به افزایش رقابت میان خودروسازان در بازارهای جهانی هنوز هم قدرت آسیایی‌ها در این بازار بسیار زیاد است. در سال‌های گذشته ۵ شرکت خودروسازی ژاپن و کره با تولید مدل‌های مختلف خودرو سهم قابل­توجهی از بازار جهانی را به خود اختصاص دادند و به قدرتمندترین شرکت‌های فعال در جهان تبدیل شدند.

در سال ۲۰۰۵ میلادی شرکت‌های هیوندای و کیاموتورز کره‌جنوبی نیز با وجود بحران‌های ناشی از افزایش ارزش ون در مقابل دیگر واحدهای پول جهان، شاهد رشد درآمد و تصاحب سهم کلانی از بازار مصرف جهانی بودند. همچنین شرکت خودروسازی تویوتا با کاهش هزینه‌های تولید و توسعه خطوط تولید پرفروش، توانست گوی سبقت را از رقبای اروپایی و امریکایی برباید. در میان شرکت‌های ژاپنی، تویوتا بالاترین نرخ توزیع و بیشترین شمار کارخانه‌ها را در اقصا نقاط جهان دارد؛ به­طوری که طی ۱۰ سال گذشته این شرکت شمار کارخانه‌های خارجی خود را ۲ برابر کرده و به ۵۱ کارخانه در ۲۶ کشور جهان رسانده است.

مقامات شرکت تویوتا درصدد احداث کارخانه‌های تازه و توسعه ظرفیت و خطوط تولید در چین، روسیه، تایلند و تگزاس هستند. شرکت تویوتا در ادامه طرح توسعه فعالیت خود در اقصا نقاط جهان، به ایجاد زنجیره عرضه خودرو به بازارهای جهانی در کشور تایلند اقدام کرده است که موجب افزایش نرخ توسعه تجاری تویوتا در قاره آسیا می‌شود. شرکت خودروسازی هیوندای در سال‌های اخیر توجه چشمگیری به بازار مصرف امریکای شمالی نشان داده ‌است. هنوز بازار مصرف امریکای شمالی اصلی‌ترین بازار فروش تولیدات آنها در مقایسه با بازارهای تازه اروپایی و آسیایی است.

● رقابت خودروسازان آسیایی در سال‌های اخیر رقابتی بین شرکت‌های آسیایی در­گرفت که می‌توان آن را در حوزه خودروهای سدان سایز متوسط طبقه‌بندی کرد. با توجه به وضعیت انرژی و نیز سلیقه ایرانی‌ها در انتخاب خودرو که بی­شباهت به امریکایی‌ها نیست، این رقابت به بازارهای ایران هم کشیده شده است. هر چند در ابتدا نیسان بود که با مدل ماکسیما وارد بازار ایران شد. در یکی دو سال اخیر شاهد حضور ۲ کمپانی تویوتا و هیوندای نیز هستیم که با مدل‌های متنوع و عمدتاً ۶ سیلندر به جنگ نیسان آمده‌اند.

امروزه کمپانی‌های بسیاری هستند که نام هیوندای را به یدک می‌کشند اما به لحاظ توانایی، ارتباطی با این غول صنعتی کره ندارند. در واقع هیوندای به دنبال بحران مالی شرق آسیا در سال ۱۹۹۷ و مرگ بنیانگذارش در سال ۲۰۰۱، متحمل تغییرات ساختاری وسیعی شد و چند موجودیت مستقل از دل آن سر برآورد. کمپانی هیوندای موتورز که خود بخشی از گروه خودروسازی هیوندای کیا به­شمار می‌رود، ششمین خودروساز بزرگ جهان و بزرگترین در کره‌جنوبی است. تأسیسات تولید خودروی این شرکت در بوسان کره‌جنوبی بزرگترین مجتمع خط تولید خودرو در جهان است که می‌تواند ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو در سال تولید کند. در اینجا به بررسی تولیدات کمپانی هیوندای و تویوتا در سال ۲۰۰۷ می‌پردازیم.

● هیوندای سوناتا ۲۰۰۷ سوناتا در مقایسه با دیگر سدان‌های سایز متوسط هیوندای به لحاظ اندازه کوچکتر است. این خودرو در دو مدل Gls و Se عرضه می‌شود. با این که موتور ۴/۲ لیتری Gls کمی در شتاب اولیه ضعیف عمل می‌کند اما موتور ۳/۳ لیتری Se برای مشکل­پسندترین رانندگان نیز توان کافی در اختیار دارد. به نظر می‌رسد زمان ۹/۶ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رکورد خوبی باشد. جعبه­دنده‌های به­کار رفته در هر دو مدل سوناتا وضعیت رضایت­بخشی دارند و جابه­جایی دندها در آنها به­نرمی صورت می‌گیرد اما جعبه­دنده ۵ سرعته مدل ۶ سیلندر در مسیرهای تپه‌ ماهوری برای تعویض دنده‌ها کمی مردد عمل می‌کند. مدل Se به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۲ لیتر در شهر و ۸ لیتر در بزرگراه و مدل Gls به ترتیب ۹ و۸ لیتر سوخت مصرف می‌کند.

وضعیت نرمال و هندلینگ سوناتا به­گونه‌ای نیست که بتوان در سرعت‌های بالا مانورهای تند ­و ­تیزی از آن انتظار داشت؛ در واقع دور زدن در پیچ‌های تند ‌آن هم با سرعت زیاد، جایی است که سوناتا به کلی مأیوس­تان می‌کند. به هر حال سوناتا خودروی پرقدرت و خوش­قیافه‌ای است که فضای داخلی آن برای سرنشینان بسیار راحت و دلچسب است و با این­که هنوز خودروی جدیدی به حساب می‌آید اما کمپانی هیوندای نوید آن را داده است که تغییراتی در مدل‌های آینده‌اش به­وجود آورد.

● هیوندای آزرا ۲۰۰۷ این طراحی جدید که در دو مدل Gls و Se ارائه می­شود، قرار است پرچمدار خط تولید سدان‌های کمپانی هیوندای در سال ۲۰۰۷ باشد. موتور ۶ سیلندر ۳/۳ لیتری و ۲۳۵ اسب بخار مدل Gls همان است که در سوناتای ۶ سیلندر به­کار می‌رود اما در مدل Se از موتور جدید و بزرگتری استفاده می‌شود که به­نظر می‌رسد برای رقابت با موتور ۵/۳ لیتری کمری، بهتر طراحی شده است. حجم موتور ۶ سیلندر به کار رفته در آزرا Se ۸/۳ لیتر است که می‌تواند توانی معادل ۲۶۳ اسب بخار تولید کند. در هر دو مدل آزرا از همان جعبه­دنده ۵ سرعته خودکاری استفاده می‌شود که در سوناتا به­کار رفته است.

از تجهیزات استاندارد مدل‌های آن می‌توان به Abs، کنترل کشش و کیسه­‌های هوای جلو و کناری اشاره کرد. با توجه به این که آزرا در مقاسیه با سوناتا سدان لوکستری است، تجهیزات استاندارد دیگری مثل سیستم کنترل آب­وهوای دوگانه برای سرنشین‌های عقب، تودوزی چرم و صندلی‌های جلوی مجهز به گرمکن نیز در مدل‌های آن دیده می‌شود. زمان صفر تا ۱۰۰، ۲/۶ ثانیه‌ای آزرا چیزی از کمری ۲۰۰۷ کم ندارد. با وجود موتور ۸/۳ لیتری در سینه آزرا، نباید انتظار داشت وضعیت مصرف سوخت این خودرو چندان مناسب از­آب در­آید. مدل Se در هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت شهری ۵/۱۲ لیتر سوخت مصرف می‌کند که این میزان در بزرگراه به ۵/۸ لیتر می‌رسد.

کیفیت سواری این خودرو به حدی است که می‌توان آن را با تویوتا آوالون مقایسه کرد. به­هر حال می­توان آن را سدان مجللی دانست که با وجود فضای داخلی بزرگ آن، سرنشینانش سفرهای طولانی بسیار راحتی در پیش خواهند داشت. ● تویوتا کمری ۲۰۰۷ پرفروش‌ترین خودروی امریکا در سال ۲۰۰۷ دستخوش تغییرات کلی شده است. کمری ۲۰۰۷ در مقایسه با نسلی که در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ تولید شد، از هر لحاظ پیشرفت کرده است. با این که طول آن در مقایسه با نسلی قبلی بی تغییر مانده اما قدرت تجهیزات و حتی ظاهر کمری جدید به­طور چشمگیری بهبود یافته است.

طراحان تویوتا با کاهش ۵/۲ سانتی­متری ارتفاع و افزایش ۵/۵ سانتی‌متری فاصله‌ بین دو محور کمری جدید باعث شده­اند مدل ۲۰۰۷ این خودرو در مقایسه با مدل قبلی آن ظاهری به مراتب ناآرام­تر و خوابیده‌تر به خود بگیرد. کمری ۲۰۰۷ در ۴ مدل Ce، Se، Le و Xle ارائه می‌شود که در این میان تنها در مدل Ce از موتور ۴ سیلندر استفاده شده است و در واقع تویوتا هم مثل هیوندای از ۲ موتور ۴/۲ لیتری ۴ سیلندر و ۵/۳ لیتری ۶ سیلندر در مدل‌هایش استفاده می‌کند.

در تمام مدل‌های کمری ۲۰۰۷ تجهیزاتی مثل Abs، کیسه­های هوای جلو و کناری و نیز کیسه هوای زانویی راننده که برای نخستین بار مورد استفاده قرار می‌گیرد، استاندارد هستند. موتور ۶ سیلندر تویوتا با وجود حجم و توان بیشتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر، سوخت کمتری مصرف می‌کند: ۷/۱۰ لیتر در شهر و ۶/۷ لیتر در بزرگراه. کیفیت سواری همه مدل‌های کمری حتی در جاده‌های سنگلاخ نیز در سطح مطلوبی قرار دارد
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم تیر ۱۳۸۹ساعت 14:23  توسط کاردان  | 

فراری 458 ایتالیا

 

فراری ۴۵۸ ایتالیا

 

نمایشگاه فرانکفورت امسال (Frankfurt Motor Show) جاذبه های زیادی داشت و با پایان تدریجی رکود اقتصادی جهانی دوباره شاهد گسترش تولیدات و محصولات شرکتهای خودروساز هستیم که در این بین پیشتر با محصول جدید لامبورگینی آشنا شدیم! حالا هم قصد بررسی رقیب سنتی لامبورگینی یعنی فراری مدل "458 Italia" رو داریم.

 


این سوپر ماشین از طراحی گیج کننده ای بهره میبره و استایل فوق العاده زیبا و غیر متعارفی (در برخی نقاط) داره که در کنار خواص آیروداینامیکی بسیار دلنواز و چشم فریب به نظر میرسه. ویژگیهای طراحی خاص و خطوطی که به زیبایی و آیروداینامیک اتومبیل کمک میکنه همگی بسیار هماهنگ و نشان از یک طراحی منسجم و زیبا با حفظ سنت فراری داره و در کنار همه ی اینها استفاده از یک موتور پرقدرت (همونطور که انتظار میرفت) این اتومبیل رو بی مانند کرده. استعداد ، خلاقیت ، زیبائی (شناسی) و تکنولژی از ویژگیهای این سوپر ماشین محسوب میشه (از دید فراری) و به همین دلیل اسم این خودرو با واژه ایتالیا نامگذاری و این صفات به مردم ایتالیا نسبت داده شده (خدا رو شکر ایرانخودرو برای سمند اسم ایران رو انتخاب نکرد وگرنه باید صفاتی نظیر بد سلیقه ، قدیمی ، تکنولژی زده ، زشت و... رو یدک میکشیدیم!).

نحوه قرارگیری موتور اتومبیل مثل سایر همنوعان در قسمت وسط و مایل به عقب هست که اصطلاحا "mid-rear engined" گفته میشه. در طراحی و تولید این اتومبیل تمرکز سازند بشکل ویژه ای برای کاهش اصطکاک بوده که نتیجه ای جز مصرف سوخت کمتر و افزایش بازدهی و سرعت نداشته و از این حیث از F430 یک سر و گردن بالاتر قرار داره. کلا در طراحی این سوپر اتومبیل از ماشینهای فرمول 1 بشکل ویژه ای الهام گرفته شده و در واقع تولید این شاهکار ، تجزیه و تحلیل دقیق نتایج رانندگی با یک اتومبیل فرمول 1 هست که باعث شده 458 ایتالیا در زمینه طراحی کنسول وسط و فرمان و همچنین چرخها تفاوتهای زیادی نسبت به سایر رقبا داشته باشه. در این بین شاید گفتن این نکته هم خالی از لطف نباشه که مایکل شوماخر قهرمان پر افتخار مسابقات فرمول 1 از ابتدای پروژه 458 در کنار تکنسین مربوطه بوده و به نوعی جهت دهی خاصی در فرآیند تولید این سوپر ماشین از خودش به جای گذاشته.

458 با 8 سیلندر و حجم 4500 سی سی برای تولید تنها 45 دستگاه هدفگذاری شده که در اینصورت حتما قیمت رویایی رو هم باید انتظار داشت (در حال حاضر محدودیت تولید از منبع موثق تائید نشده و قیمتی هم تعیین نشده). حداکثر گشتاور 540 نیوتن متر می باشد در 6000 دور در دقیقه و بیش از 80% از آن در دور موتور 3250 در اختیار راننده قرار دارد (شاید زیاد به چشم نیاد اما سوپر اسپرتها با دور پایین میونه چندان خوبی ندارن که این امر باعث افزایش سوخت اتومبیل میشه که در مورد 458 این نقیصه تا حدودی برطرف شده. این موضوع وقتی جالبه توجه که بدونید 458 در سیکل ترکیبی مصرفی معادل 13.7 لیتر در هر 100 کیلوتر داره! یعنی یه چیزی تو مایه های نیسان ماکسیما و حتی کمی کمتر).

وزن اتومبیل 1380 کیلوگرم هست که 58% از اون رو اکسل های عقب بر دوش دارن و این کاملا معقول و مناسب هست. 0 تا 100 این اتومبیل در 3.4 ثانیه محقق شده و حداکثر سرعت 458 ایتالیا ، برابر 325 کیلومتر اعلام شده است. برای کنترل این اتومبیل هم ترمزهای قدرتمندی در نظر گرفته شده بطوری که اتومبیل رو از سرعت 100 کیلومتر در ساعت با طی مسافت 32.5 متر به حالت سکوت در میاره و این یکی از بهترین عملکرد ها بین تمامی سیستم های ترمز در دنیاست.

داخل اتومبیل سبک جدید از طراحی تریم رو به راننده ها نشون میده و این طراحی انقلابی و مهندسی کاملا رابط مناسبی هست برای برقراری ارتباط بین راننده و ماشین. فرمان کاملا بصورت صاف و به عبارتی موازی راننده قرار داره و عکس العمل های بسیار سریعی رو در قبال حرکات راننده از خودش نشون میده که این یکی از ویژگیهای اصلی خودرو های اسپرت هست ، پنل های تهویه هوا هم کاملا با زاویه مناسب در جای خودشون نصب شدن و برخلاف سایر اتومبیل ها با زاویه ی تقریبا عمود مقابل سرنشینان ، هوا رو به جریان در میارن.

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم تیر ۱۳۸۹ساعت 14:19  توسط کاردان  | 

کیا اپتیما خواهر هیوندای سوناتا

 
کیا اپتیما
 
 
 

 
 
كيا اپتيما يك خودرو در كلاس خودروهاي چهاردر سدان متوسط محسوب مي‌شود و در سال 2000 به بازار عرضه شد. اولين نسل از اپتيما در بيشتر بازارها با نام Kia Magentis ناميده مي‌شد، به همين ترتيب دومين نسل نيز در كشور كره جنوبي Kia Lotze نام داشت.

نسل اول 2005 تا 2000

از اولين ورود كيا اپتيما به بازار زياد نمي‌گذرد، نسل اول اپتيما در سال 2000 معرفي شد. از اپتيما به عنوان خواهر هيونداي سوناتا نام برده مي‌شود، تفاوت اپتيما و سوناتا در طراحي خارجي و آپشن‌ها است. كيا اپتيما در سال 2002 به روز شد، در كشور آمريكا اين خودرو بر روي جلو پنجره خود لوگوي كيا را نمي‌ديد اما در كانادا با لوگوي كيا به فروش مي‌رسيد. جلو پنجره اپتيما در سال 2003 براي مدل 2004 در آمريكا دچار تغييرات شد و طراحي آن كاملاً متفاوت با گذشته بود.

نسل دوم 2005 به بعد


نسل دوم كيا اپتيما در همه جاي دنيا به غير از آمريكا با نام Kia Magentis شناخته مي‌شود و همچنين در نوامبر سال 2005 در كشور كره جنوبي با نام Lotze به فروش رفت. اين نسل از اپتيما با هيونداي سوناتا متفاوت بود، اما در كشور كره جنوبي موتور 4/2 ليتري خطي چهار سيلندر همراه با گيربكس آن، هيونداي سوناتا مشترك بود.

اما اپتيما در سال 2008 دوباره به روز شد و در نمايشگاه New Yorkingernational Auto Show براي سال 2009 به نمايش گذاشته شد. طراحي دوباره اپتيما براي سرپرست تيم طراحي آئودي و فولكس‌واگن Peter Schreyer فرستاده شد تا راهنمايي‌هاي لازم را داشته باشد و در نهايت طراحي خارجي دچار تغييرات شد. تعدادي از تغييرات در قيمت داخلي به وجود آمد همچنين سيستم ماهواره‌اي به صورت آپشن قابل نصب بود.

موتورهاي نصب شده بر روي كيا اپتيماي نسل د وم شامل 000/2 ليتري با 145 اسب‌بخار قدرت و 2/4 theta با 175 اسب‌بخار قدرت و 7/2 ليتري با 194 اسب‌بخار قدرت است. همچنين كيا اپتيما در تست تصادفي كه توسط موسسه ايمني اروپا Euro NCAP انجام شد توانست چهار ستاره از پنج ستاره را به دست آورد. سال‌ها پيش كه پرايد وارد كشور شد شايد هيچ كس فكرش را هم نمي‌كرد كه كمپاني كيا موتور بتواند به همچنين مقامي در صنعت خودروسازي جهان برسد اما اين اتفاق افتاد و كمپاني كوچك كياموتور تبديل به يك رقيب جدي براي برندهاي معروف دنياشد. شركت كيا موتور در كشور ما نماينده انحصاري دارد كه اطلس‌خودرو نام دارد و عرضه‌كننده محصولات كياموتور است.

محصولات كيا در كشور ما از بازار خوبي برخوردار است و توانسته جزو يكي از پرفروش‌ترين برندها در ايران باشد اما در اين ميان يك برند ديگر كره‌اي نيز در بازار مي‌تازد. اين برند كه به نوعي همزاد كياموتور است هيوندايي نام دارد و توانسته سهم خوبي را در بازار داشته باشد. تاكنون هر محصولي كه از شركت هيوندايي وارد بازار شده در همان كلاس يك نماينده هم از محصولات كياموتور به بازار معرفي شده است اما در ميان اين خودروها كياموتور در كلاس خودروهاي سدان متوسط نماينده‌اي نداشت تا با هيوندايي سوناتا رقابت كند، هيوندايي سوناتا يكه‌تاز بازار در اين كلاس بود و تنها رقيب خود را تويوتا كمري مي‌ديد كه البته باز هم به دليل قيمت مناسب‌تر به همراه آپشن‌هاي بيشتر بازار بهتري دارد اما بالاخره شركت كياموتور و اطلس‌خودرو دست به كار شد و در اين كلاس يك رقيب براي هيوندايي سوناتا به بازار عرضه كرد كه كيا اپتيما نام دارد و از يك موتور 7/2 ليتري شش سيلندر بهره مي‌برد كه با 191 اسب‌بخار قدرت يك برگ برنده نسبت به موتور 4/2 ليتري هيوندايي سوناتا دارد. كيا اپتيما با ظاهر زيبا و عامه‌پسند انتظار داشت كه بازار فروش خوبي را تجربه كند البته اين چنين نشد و در اين رابطه با عارف مستقيمي، يكي از كارشناسان فروش محصولات هيوندايي و كيا گفت‌وگو كرديم. مستقيمي مي‌گويد كيا اپتيما مي‌توانست بازار فروش بهتري را تجربه كند كه به واسطه سياست‌هاي شركت اطلس‌خودرو اين چنين نشد و هم در نمونه صفر كيلومتر و هم در نمونه كار كرده بازار ضعيفي دارد.

شركت اطلس‌خودرو با گذاشتن شرايط فروش اقساطي مي‌خواست بازار را در انحصار خود نگه دارد. به اعتقاد فروشندگان خودرو هر خودرويي كه به صورت اقساطي به فروش برسد بازارش خراب مي‌شود، به همين دليل واردكننده‌هاي شخصي با پايين آوردن قيمت اقدام به جلوگيري از ضرر بيشتر كردند و اين موضوع بازار را بيش از پيش خراب كرد هر چند سنت‌گرا بودن مردم ايران نيز مزيد بر علت شد. چون مردم ايران هيوندايي سوناتا را به دليل پس دادن امتحان به كيا اپتيماي تازه وارد ترجيح مي‌دهند و در بازار دست دوم نيز هيوندايي سوناتا از موقعيت زيادي برخوردار است و به رغم ظاهر زيبا با موتور قوي‌تر و امكانات نسبتاً بيشتر نتوانسته در بازار موفقيتي كسب كند. كيا اپتيما از جمله خودروهايي است كه راننده آن از سواري نرم و راحتي بهره مي‌برد و امكانات بسيار خوبي را با توجه به قيمت ارائه مي‌دهد. اما يكي از بزرگ‌ترين مشكلات اپتيما كه قطعاً با گذشت زمان حل خواهد شد كمبود قطعات يدكي اين خودرو در بازار و ابهام در قيمت آنهاست كه دليل اين امر تازه‌وارد بودن كيا اپتيماست.

البته با گذشت زمان و كاركرد بيشتر اين خودرو هم ايرادات فني اين تازه‌وارد نمايان شده و هم قطعات اپتيما در بازار فراوان‌تر خواهد شد. تنها لوازمي كه توانستيم قيمت آن را به دست بياوريم لنت جلو با قيمت 70 هزار تومان و لنت عقب با قيمت 55 هزار تومان بود و ديگر لوازم به دليل استفاده نشدن قيمت قطعي نداشت و در بازار نيز موجود نبود. اين خودرو به دليل تازه‌وارد بودن هنوز از نظر فني دچار مشكل نشده و تنها ديد ضعيف اطراف ايراد بزرگ اين خودرو محسوب مي‌شود. شتاب خودرو به نسبت سوناتاي چهار سيلندر به دليل موتور قوي‌تر و پر بازده‌تر بهتر است كيا اپتيما داراي امكانات رفاهي و ايمني از جمله سانروف، كروز كنترل، ضبط CD خور با مارك اينفينيتي و ظرفيت شش ديسك، تودوزي چرم، كولر ديجيتال، سيستم كنترل پايداريESP، صندلي‌هاي جلو برقي با گرمكن،پشت سري با قابليت عكس العمل در برابر ضربه، سنسور دنده عقب استارتر، 10 عدد ايربگ و گيربكس تيپ‌ترونيك پنج سرعته است. قيمت اپتيما در نمونه‌هاي وارداتي به صورت خصوصي 44 ميليون تومان در نمونه فول‌آپشن 41 ميليون در نمونه نيمه فول است. همچنين قيمت اين خودرو در نمايندگي اطلس‌خودرو 45 ميليون تومان بوده و فاقد استارتر و صندلي‌هاي جلو برقي مي‌باشد. در مقابل قيمت هيوندايي سوناتا فول 43 ميليون و 100 هزار تومان است و در نمونه نيمه فول كه شامل دو عدد ايربگ است 41 ميليون تومان است. افت قيمت هيوندايي سوناتا در بازار با يك سال كاركرد چيزي حدود سه ميليون و 500 هزار تومان است. اما كيا اپتيما از نظر قيمتي يك رقيب ديگر دارد كه تا حدودي توليد آن كمتر شده است. اين محصول ژاپني وبا اصالت كه در كشور ما توليد مي‌شود و سال‌ها است كه جزء با كيفيت‌ترين محصولات توليدي در صدر جدول قرار دارد خودرويي نيست جز ماكسيما. اين خودروي شش سيلندر با 3000 سي‌سي حجم موتور و 270 اسب‌بخار قدرت رقيبي جدي براي هر خودرويي در اين رنج قيمتي محسوب مي‌شود. هر چند كه از نظر امكانات رفاهي و ايمني قابل رقابت با كيا اپتيما و هيوندايي سوناتا نيست اما داشتن نمايندگي‌هاي زياد و جا افتادن در بازار ايران همچنين بازار دست دوم عالي و استهلاك پايين مزيد بر علت شده تا اين خودرو بتواند در بازار ايران موفقيت زيادي داشته باشد. اما اپتيما؛ سيستم زمان‌بندي متغير باز و بسته شدن سوپاپ‌ها (CVVT) و يك سيستم متغير مكش (VIS) هيجان رانندگي با پيشرانه شش سيلندر كارايي به مراتب قدرتمندي را براي اپتيما به همراه مي‌آورد. اين سيستم علاوه بر افزايش كارايي و قدرت، مصرف سوخت را به مراتب كاهش مي‌دهد و مصرف سوخت كمتري را باعث مي‌شود. در اين خودرو از سيستم تعليق مستقل جلو و عقب استفاده شده كه نوع آن در جلو به صورت مك‌فرسون و در عقب با آرايش چند نقطه‌اي با فنرهاي پيچشي و صفحه ضد غلطش به صورت استاندارد روي اپتيما نصب شده است تا رانندگي با آرامش و كنترل بالا را براي راننده در هر شرايطي از جاده فراهم كند.


+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۹ساعت 11:39  توسط کاردان  | 

اسب سرکش ایتالیایی هم تیونینگ شد

ابتدا از افزایش 170 اسب بخاری قدرت موتور این هیولا صحبت می کنیم که این مهم به نوبه خود یکی از جالب ترین نکاتی است که در ابتدای مقاله باید بدان توجه داشت چون این بار فراری انزو به 800 اسب بخار رسیده است !

برای دستیابی به این قدرت افسانه ای (800 اسب) تمامی اجزای موتور این اتومبیل تغییر کرده دوست داریم تا آنها را برای شما نام ببریم این کار به وسیله سیلندر استیل، پیستون های 6,3 I و شاتون های جدید با آلیاژ مخصوص و محرمانه که در فراری Fxx هم از آنها استفاده شده، سوپاپ و میل سوپاپ و فنرسوپاپ های جدید و مقاوم تر نسبت به مدل استاندارد برای بالا بردن پرفورمانس موتور این اسب سرکش ایتالیایی، سیستم خنک کننده روغن و بنزین این اتومبیل به تازگی طراحی شده و این توانایی مهندسین طراحی Edo را می رساند اگزوز و منیفولد جدید و منبع اگزوز استنلس استیل و سیستم ورودی هوا و فیلترهوای ریسینگ ورودی هوای فیبر کربن کلاچ های ریسینگ oil pomp جدید و از همه مهمتر کاهش 100 کیلوگرمی وزن این خودرو و .... همه و همه از دوباره زاده شدن اسب ایتالیایی صحبت می کند.

سیستم اگزوز این خودرو با دو منبع کاتالیزور استیل با لوله های کربنی دو مدل صدا تولید می کند که Edo برای این هم تدبیری اندیشیده و ریموت کنترل تعبیه کرده تا صدای اتومبیل هم توسط راننده این هیولا تنظیم شود و کم و زیاد بودن صدای اگزوز هم به وسیله یک ولوم به دست راننده خوشبخت این اتومبیل است.

سیستم ترمز این خودرو هم که جدیدا طراحی شده دارای دیسک های سرامیکی است که دیسک جلو 396 mm و دیسک عقب 360 mm می باشد که این به نوبه خود یک کیت ترمز ترمز استثنای می باشد، رینگ های این اتومبیل سفارشی  می باشد که در جلو با عرض 10 اینچ و پهنای 19 اینچ با لاستیک 19/35/265 و در عقب پهنای رینگ 13 اینچ و لاستیک آن به ابعاد 20/30/335 می باشد رینگ های این هیولا با لاستیک های ZR20 میشلن پوشیده شده اند و نکته ای جالب در مورد رنگ شدن این رینگ هاست که  به طور استادانه ای رنگ شده اند و رنگ آنها خاص می باشند به علاوه اینکه سیستم کنترل کننده فشار هوا و دما در چرخ ها هم از سیستم های جدیدی است که برای این خودرو طراحی شده است

این هم مشخصات فنی این اتومبیل :

تعداد سیلندر : 12

حجم موتور : 3/6 لیتر

قدرت موتور : 800 اسب بخار معادل 588 کیلووات در 8500 Rpm

Max Torque : 780 n/m در 5800 Rpm

تاپ اسپید : 380 کیلومتر بر ساعت

100-0 کیلومتر : 2/3 ثانیه

200-0 کیلومتر : 0/9 ثانیه

300-0 کیلومتر : 19 ثانیه
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۸ساعت 15:10  توسط کاردان  | 

بي واي دي قصد بزرگترين شرکت شدن را دارد!

BYD قصد تبدیل شدن به بزرگ‌ترین خودروساز جهان را دارد شرکت خودروسازی BYD چین که در زمینه تولید خودروهای الکتریکی فعالیت می‌کند، قصد دارد تا سال 2015 میلادی به بزرگترین تولیدکننده خودروهای سواری در کشورش تبدیل شود. بر اساس گزارشی که روزنامه چاینا دیلی منتشر کرده است، شرکت BYD در تلاش است تا طبق یک برنامه زمان‌بندی شده تا سال 2015 میلادی به بزرگترین تولیدکننده خودروهای سواری در چین تبدیل شود. جالب اینجاست که این شرکت خودروسازی کوچک چینی حتی رویای تبدیل شدن به بزرگترین خودروساز جهان و پیشی گرفتن از تویوتا را نیز در سر می‌پروراند. این شرکت قصد دارد تا سال 2025 میلادی سالانه بیش از 10 میلیون دستگاه خودرو در سراسر جهان بفروشد. با این وجود مسوولان این شرکت چینی اعلام کرده‌اند که هم‌اکنون هیچ برنامه‌ای برای خرید و یا تصاحب برندها و یا دارایی‌های شرکت‌های خارجی ندارند. در هشت ماهه سال جاری میلادی شرکت BYD در مجموع موفق به فروش 246 هزار و 881 دستگاه خودرو شد. فروش این شرکت در نیمه نخست امسال حدود 133 درصد رشد را نشان داد. عمده شهرت شرکت BYD مربوط به محصولات الکتریکی این شرکت است. این شرکت چینی همچنین قصد دارد حضور خود را در عرصه خودروهای هیبریدی توسعه دهد. در دسامبر سال 2008 میلادی BYD به عنوان نخستین شرکت خودروسازی جهان فروش فروش خودروهای هیبریدی پلاگ‌این را در حجم انبوه آغاز کرد. همچنین در سال گذشته میلیاردر معروف - وارن بافت - اقدام به خرید 10 درصد از سهام این شرکت چینی کرد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۸ساعت 14:36  توسط کاردان  | 

بي ام و سري هفت سدان را بهتر بشناسيم

خودروهای لاکچری (خودروهای با قیمت بیش از 100‌میلیون تومان) در رده خودروهایی محسوب می‌شوند که در کشور متقاضیان خاص خود را دارند، این خودروها که بیشتر توسط نمایندگی‌های شرکت‌هایی همچون بنز، بی‌ام‌و و لکسوس وارد کشور می‌شوند طی یک سال گذشته توانسته اند حضور پررنگی در بازار خودروهای وارداتی به دست آورند.
از میان محصولات این شرکت‌ها امروز بی‌ام‌و سری هفت سدان (BMW) میهمان ستون حق انتخاب است این خودرو در رده سدان مجلل (F-segment) قرار دارد و به گیربکس شش دنده دستی (شش دنده اتوماتیک استپ ترونیک با حالت عادی و اسپورت) با موتور 3000 سی‌سی شش سیلندر مجهز است که توان تولید 326 اسب بخار قدرت را دارد.
موتور 3000 سی‌سی این خودرو این فرصت را به شما می‌دهد تا بتوانید سرعت 250‌کیلومتر در ساعت را تجربه کنید. همچنین برای رسیدن به شتاب صفر تاصد با این خودرو شما تنها به شش ثانیه زمان نیاز دارید.
اما از لحاظ میزان مصرف سوخت، بی‌ام‌و سری هفت سدان که به باک 82 لیتری مجهز است در سیکل ترکیبی و در صد کیلومتر در ساعت 10 لیتر بنزین می‌سوزاند. مصرف سوخت این خودرو در جاده و شهر نیز به ترتیب 7/7 و 14 لیتر است.
از جمله امکانات این خودرو می‌توان به شیشه جلو ضد‌بخار، تهویه اتوماتیک، آینه‌های ضد‌اشعه - قفل اتوماتیک درب‌ها، شیشه‌های ضد‌اشعه خورشید - فرمان اکتیو، صندلی برقی، تهویه هوا در صندلی‌های جلو، سنسور پارک عقب، محل استاندارد قراردادن صندلی کودک، فن و کولر در عقب اشاره کرد.
اما قیمت خرید این خودرو قبل از ورود به ایران 119‌میلیون و 300‌هزار تومان محاسبه شده، اما این خودرو در کشور با توجه به پرداخت هزینه گمرکی 90‌درصدی و عوارض جانبی با قیمت 226‌میلیون تومان به فروش می‌رسد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۸ساعت 14:17  توسط کاردان  | 

تويوتا هاي هايبريدي

 شرکت خودروسازی تویوتا موتور پیش‌بینی کرد که خودروی هیبری کمری به عنوان پرفروش‌ترین خودروی این کشور در بازار آمریکا و اروپا شود.

2007 Toyota Camry Hybrid

طبق گزارش‌های موجود، خودروی هیبریدی کمری که قرار است سال 2010 میلادی به بازار مصرف عرضه شود در مقایسه با دیگر خودروهای هیبریدی موجود در بازار کیفیت بالاتری دارد و در سال 2010 میلادی بیشتر از 10 هزار خودرو از این مدل در آمریکا عرضه خواهد شد. سخنگوی تویوتا اعلام کرد این شرکت تا سال 2012 میلادی فروش خودروی هیبریدی کمری را به 40 هزار دستگاه در سال می‌رساند. خودروی کمری سال‌ها پرفروش‌ترین خودروی تویوتا بوده است و بدون شک تولید خودروی هیبریدی آن نیز می‌تواند بازار بزرگی را به دست آورد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۸ساعت 14:12  توسط کاردان  | 

دوج

 

از سال 2000 به بعد مدلهای بر خواسته از دهه های قبل یک به یک سر از  کمپانی های مطرح در آوردند.

مدلهای چون فولکس بیتل ، مینی کوپر ، فورد موستانک ، کامارو و.......

این موضوع اختلاف نظر جدی بین علاقمندان  اتومبیل های دهه هفتاد را که مدعی بودند در این دهه طراحی خودرو به بلوغ رسیده بود . را وارد مرحله جدیدی نمود.

در دهه های اخیر با بکار گیری پارامترهای چون ، ضریب آئرودینامیک ، رعایت استانداردهای اجباری ، بکار گیری علم دیجیتال و از همه مهمتر مصرف سوخت با عث شد. رانندگی در احساس رفاه و راحتی غرق شود. و کمک راننده ای از جنس کامپیو تر کمبود های مهارت را جبران کند.

در اتومبیل هزاره سوم  ترکیبی  از پلاستیک با اب کروم و طلا و مقوا با افکت های چوب و چرم و بدنه ای کماکان فلزی جایگزیت اتومبیل های یوقور از چوب ، استیل و چرم و مخمل شده .

اما باز شما باید به پنج سوال اساسی پاسخ بدهید.

1- یک اتومبیل کلاسیک با قطعات تزئینی اصلی دوست دارید بی کم کاست.

2- یک اتومبیل کلاسیک با تیونینک هم عصر خود نیاز دارید.

3 - یک اتومبیل کلاسیک با تیونینک جلوتر و به روز  نیاز دارید.

4- اتومبیلی جدید با آپشنهای کمپانی نیاز دارید.

5- یا حسابی پول دارید و اتومبیل روز با تیونینگ روز نیاز دارید.

یا کمی راحتر بگوئیم از کدام دسته هستید از آن گروه که دوست دارند اتومبیلشون آنها در راه نگذارد ( نسل کاربراتوری )و امکان تعمیر خودرو را داشته باشند یا از اون گروه که علاقمندند به تعمیرگاه و سرویس و چرثقیل زنگ بزنند.(نسل کامپیوتری)

این یک انتخاب است.در انتخاب خودرو پارامترهای زیادی بر علاقه مستولی می شود.

1- قیمت تمام شده

2- اصطحلاک خودرو و مصرف سوخت خودرو

3- خدمات پس از فروش و تامین قطعات

4- استانداردهای ساخت و ایمنی و نهایتا برند خودرو.

اما  در ایران فعلا موضوع  تعیین کننده بنگاه های عباس آباد و مطهری است. چه فرقی می کنه تعرفه 110 % پوروشه کائن هم فول زود خریده می شه چه برسد به بنز اس و بی ام و سری 7 و انواع لکسوس .....

واقعا خرید یک لکسوس افسانه ای برای ترافیک شلوغ و پر از اتومبیلهای ارزان قدیمی تهران هدیه ای برای موتورسواران بی مبالات است.

باز گردیم به فاصله دوج چلنجر دهه هفتاد و 2009 ، وقتی اتومبیل جدید . وام دار طرحی قدیمی است نکته برتری چیست.و آیا این پروژه موفق بوده است .

از هیاهوی تبلیغاتی که بگذریم چلنجر جدید آن خوشنت و محکمی اجداد خود را ندارد به خصوص در طراحی جلوی خودرو

که بسیار بی هیاهوست . و لازم است باز نگری شود.

از سوئی دیگر کنسل کردن زه های تزئینی استیل  هم اتومبیل جدید را بی حال نموده است. اما در دراخل محفظه موتور

همه چیز قابل قبول است.دوج چلنجر دهه هفتاد حقیقتی تکرار ناپذیر است . و زائیده شرایط آنزمان .

 

دوج چلنجر SRT8 مدل 2009
موتور HEMI V-8 معروف ۱/۶ لیتری برای دوج چلنجر جدید به همراه انتخاب یکی از دو گیربکس شش دنده دستی یا پنج دنده اتوماتیک قابلیت های زیادی برای این دوج فراهم آورده که از آن جمله می توان به ۴۲۵ اسب بخار قدرت و ۵۶۹ نیوتن متر نیروی تورک و رسیدن به سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت از حال سکون در مدت کمتر از ۵ ثانیه که این تنها چشمه کوچکی از تمام قابلیت های اتومبیل است. طراحی اولیه اتومبیل از روی دوج چلنجر مفهومی که در سال ۲۰۰۶ در نمایشگاه NAIAS به نمایش درآمد صورت گرفته است که نتیجه آن یک طراحی عضلانی و ترکیب طرح های قدیم و مدرن است. سرپرست طراحان اتومبیل گفته است که طراحی این اتومبیل را به گونه ای پیش برده اند که با نگاه به این اتومبیل انسان به یاد چلنجرهای ۳۵ سال پیش بیفتد. طراحان بدین منظور هواگیرها را بزرگ و چراغ ها را دوبل و گرد طراحی کرده اند و یک خط سرتاسری از جلوی اتومبیل به عقب کشیده اند. رایانه مرکزی اتومبیل قابلیت های زیادی دارد از جمله رادیوی دیجیتالی ماهواره ای محصول SIRIUS، قابلیت اتصال هندزفری برای صحبت با تلفن یا گوش دادن به موسیقی، سیستم ارتباط بلوتوث، سیستم ورود بدون کلید و.... ۲۵ وسیله رفاهی و امنیتی نیز در اتومبیل وجود دارد از جمله ایربگ های پرده ای در دو طرف اتومبیل و جلو و حتی برای صندلی های عقب، ترمز ABS، سیستم ESP، تقویت کننده نیروی ترمز هنگام ترمزهای شدید، سیستم HSA که گیربکس اتوماتیک را به دستی تبدیل می کند تا کنترل اتومبیل در سربالایی های سخت و به خصوص هنگام شروع حرکت ساده شود، سیستم TPM یا مونیتورینگ فشار باد لاستیک ها و بسیاری وسیله دیگر که ذکرشان از حوصله این مطلب خارج است

autoindex.blogfa

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۸ساعت 14:4  توسط کاردان  | 

مطالب قدیمی‌تر